Ако искаме да превърнем един обикновен предмет в специален имаме нужда единствено от музей! Независимо колко странни или не са обектите в музея, те са връзката ни с нашето минало и история. Разкриват ни слабостите и грижите, израстването ни през различни брилянтни идеи и силата на безграничното творчество на човешкия ум.
Музеите са едни от най-посещаваните места, защото ни дават възможност да се потопим в науката, изкуството и историята. Освен това, ни разкриват много за тайнството на културата, която сме посетили. Работата е там, че фокусирайки се само върху големите и известни музеи можем да пропуснем някои доста по-малки, странни и интригуващи музеи.
Международен музей на шпионите – Вашингтон
Посещавайки международния шпионски музей можем да се насладим на една от най-големите шпионски колекции от артефакти, която разкрива тайните на професията.
Благодарение на фалшивите пари, прикритите оръжия, мини камерите и много други подобни джаджи можем да проследим развитието на човешкия интелект през годините. А, като бонус можем да се включим в шпионски приключения и да се опитаме да разкрием историите на най-неуловимите шпиони в света.
Музей на Пит Ривърс – Оксфорд, Англия
През 1884 години генерал Ривърс основава музея, в който днес се помещават над милион предмети. Сега може би се питате, кое му е толкова странното?
Обектите в този музей са подредени по вид, а не по география, определена област от живота или култура. Тоест, тук можем да осъзнаем колко еднакви сме – виждайки приликите по между си, въпреки далечните разстояния и огромните периоди от време.
Исландски фалологичен музей – Рейкявик, Исландия
Минавало ли ви е някога през ума, че някъде по света може да има музей посветен на мъжкия полов орган? Не само че има, но можем и да го посетим.
Уникалния музей показва над 200 фалически екземпляра включващи гениталии на мишки, мечти и китове. Част от експозицията са и дарени човешки полови органи.
Пластинариумът – Губен, Германия
Пластинариумът представлява изложба на запазени с пластмаса трупове, помещаващ се в домът на анатома Гюнтер фон Хагенс.
Музеят ни дава представа за това как учените правят дисекция и съхраняват телата чрез техника наречена пластификация. Колекцията включва тела на хора и животни без кожа и части от тялото. Голяма част от човешките екземпляри са дарени.
Музеят на мумиите – Гуанахуато, Мексико
Историята на музея започва още през 60-те години на миналия век, когато градът въвежда необичаен данък за близките на починалите.
Плащането на данъка осигурява спокойствието на хората, че роднините им ще останат погребани. В противен случай, те били ексхумирани и естествено мумифицирани.
Подводният музей на изкуството – Канкун, Мексико
И ако до сега сме мислили, че няма какво повече да ни учуди може би грешим. Можем да видим единствения по рода си подводен музей като се гмуркаме или наемем лодка със стъклено дъно.
Многобройните скулптори са изградени от материал, който позволя на коралите да растат в и върху него, докато обитават дъното на океана.
Музей на косата – Аванос, Турция
Не, изненадите на спират до тук…Трудно е човек да си го представи, нали? Можем да посетим музея и дори да оставим кичур от косата си.
Той стартира съвсем безобидно – приятелка на един грънчар му оставя кичур от косата си преди да замине. А, той го поставя в магазина си за спомен. Така виждайки кичура, клиентките му започнали да оставят свои. Музеят имат над 10000 кичура като всеки е придружен с бележка относно кой е дарителят.
Микропия – Амстердам, Холандия
Музеят представлява зоопарк за микроби. Целта му е да образова света за най-малките организми. Какво по-вълнуващо от това да се докоснем до нещо, което предимно докторите и специалистите могат да видят.
Национален музей на фекалиите – остров Уайт, Англия
Въпреки, че звучи доста смущаващо, целта на музея е да разруши съществуващото табу споделяйки за интересните неща, които могат да се научат от фекалиите.
Пробите на различни хора и животни се съхраняват в сфери. Между тях има и вкаменени изпражнения на милиони години.
Музей на човешкото тяло – Холандия
В Холандия е напълно възможно да влезем в човешкото тяло и да излезем напълно невредими. Как ли?
Там се намира единствения музей на човешкото тяло, който позволя разходка из всяко едно кътче на организма ни. Няма как и да объркаме музея, защото от километри се забелязва огромната фигура на седнал човек, през чието коляно започва пътуването.
Казах ви – имаме нужда само от музей!