Едно от най-подценяваните умения в живота е подбора на приятели, макар да знаем, че по един или друг начин те ни повлияват. Срещаме безброй много хора и на част от тях, които наричаме приятели сме склонни да се обадим в труден за нас момент.
Приятел
Приятелят е човека, който ни изслушва, разбира, помага и знае нашите слаби и силни страни. За съжаление обаче, не всеки който наричаме „приятел“ е такъв и за добро или лошо не всеки остава до нас.
А най-лошото е, че не всеки който остава е добър за нас. Ако усетим дори само един от признаците по-долу е време на направим трудния избор да се разделим с дадения човек, в името на нашето собствено благополучие.
Как да разпознаем токсичните приятели?
Макар и да сме усетили подобни знаци в даден „приятел“, поради една или друга причини ние сме склонни да го задържим в живота си. Без значение от заблудата, в която вярваме трябва да знаем, че никой няма да се погрижи за нас така, както самите ние бихме го направили.
Знам, звучи егоистично да мислим първо за себе си, но бихме ли предпочели някой друг да ръководи живота ни?
Чувстваме се изтощени след среща с тях
Всяко приятелство преминава през трудни моменти, но приятелите ни са до нас, когато имаме нужда и обратното. След среща с токсичен тип приятели, енергията ни спада и чувстваме изтощение.
Това се случва, защото те са предимно негативни, осъдителни и ни използват като „кошче за душевни отпадъци“ , което да им помогне да разрешат проблемите си.
Изпитваме неудобство в тяхно присъствие
В самото начало, докато се сприятелим всеки изпитва определено неудобство, което изчезва след като сме си спечелили взаимно доверието.
За съжаление, в компанията на токсични приятели тази доза безпокойство никога не си отива и ни причинява дискомфорт. В крайна сметка можем ли да изградим истинско приятелство, ако не можем да бъдем себе?
Изпитваме неудовлетвореност от постоянната им критика
Да, критиката е градивно нещо и повечето от нас са доста самокритични към себе си. Но трябва да правим разлика между градивната и непрестанна критика.
Абсолютно е безсмислено да сме покрай осъдителни хора, които ни критикуват за всяко нещо и така ни отнемат свободата и комфорта. Защо бихме искали да сме покрай приятели, които подтискат човека в нас?
Губят ни времето
Токсичните хора искат вниманието ни просто, за да получат такова. Търсят ни винаги, когато имат нужда, но изчезват, когато ние се нуждаем от тях.
Този вид приятелство не може да бъде наречено истинско, защото няма взаимността, която би ни помогнала да растем и да се развиваме като личности. Времето отделено за тях е изгубено.
Не усещаме взаимност
Необходими са двама души, за да създадем семейство, дом и приятели. Ако забележим, че сме единствените, които полагат някакви усилия да излизаме, да говорим и да бъдем там за другия значи човекът до нас не ни цени достатъчно.
Да, животът ни се случва доста бързо, но когато човек има желание – намира начин.
Усещаме натиск върху личните ни ценности
Тъй като сме доста различни като характери и ценности, ние гледаме на света по-различни начини. Това ни позволя да имаме приятели от всички сфери в живота, които ни дават възможност да видим и други гледни точки.
Токсичният приятел ще използва тези различия като причина да ни противоречи и по възможност да ги промени. За него е важно да приемем неговите възгледи, без значение какви са нашите. Той ще се стреми предимно ние да сме тези, които да правим компромиси във взаимоотношенията ни.
Струва ли си да тръгнем срещу себе си?
Никой от нас, разбира се, не е идеален. Всички правим грешки и понякога си позволяваме да бъдем негативни, ревниви, осъдителни и какви ли още не. Хора сме!
Ако някои неща започнат да се повтарят или потретват е дошло времето да пресеем приятелите си, защото най-важното е да сме готови да работим върху себе си, да се учим от грешките си и да се опитваме винаги да бъдем по-добри от вчера.