Ние всички го правим, някои от нас повече от други. Част от човешката природа е да се притесняваме, било то за семейството, здравето, финансите и взаимоотношенията.
Зареди всички негативи, които тревожността носи със себе си, трябва да се стараем да я избягваме максимално.
Тревогата
Винаги съм твърдяла, че всичко прекалено е лошо за здравето ни във всички аспекти. Но всяко нещо съществува, защото има причина за това. Въпросът, обаче, винаги е да намерим начин да обръщаме минуса в плюс.
Ако се тревожим за това, колкото много се безпокоим трябва да вземем в предвид, че единствено от нас зависи да превърнем негативите в позитиви.
Да я използваме като мотивация
Тревожността обикновено е показател за несигурност, която може да използваме да свършим много неща. Може да използваме умереното безпокойство като конструктивна, мотивираща и обмислена самооценка и действие.
Ако например се притесняваме преди изпит, това означава че дълбоко в себе си знаем, че не сме положили достатъчно според нас усилия.
Тревожността ни казва не си сигурен, но ти давам възможност да промениш нещата. Това е моментът, в който да се мотивираме и да оборим несигурността.
Да бъдем внимателни към детайлите
Всички сме чували поговорката, че малките камъни обръщат каруцата. Много често вперили поглед в крайния резултат, забравяме да отдадем нужното внимание на малките подробности.
Хората, които се тревожат са доста педантични и постоянно имат някакви дилеми. Те никога не бързат и проверяват нещата до последния щрих, може би понякога дори по два пъти.
Можем да използваме малко притеснение, за да си гарантираме че ще проверим нещата до най-малката подробност и ще ги поправим, ако е нужно. Освен това ще бъдем достатъчно мотивирани да завършваме задачите си.
Да предпазим емоциите си
Тревожейки се за неща, преди те да са се случили, ни помага един вид да си подсигурим несигурността от неизвестното. Доста объркващо звучи, но ако нещата вървят добре, ние изпитваме доста по-голяма радост, а ако не – не ни смазва отчайващото разочарование.
Тревогата сякаш ни подготвя за емоционалния ни отговор на резултата, който накрая преживяваме като го кара да изглежда доста по-приятен в сравнение с този, който сме си представяли.
Да осъзнаем кое е важно за нас
Притеснението може да ни помогне в приоритизиране на нещата, защото когато се тревожим за нещо игнорираме друго. Това ни показва кое е наистина важно за нас.
Без значение колко време прекарваме в притеснение, поне осъзнаваме своите приоритети и разбираме повече за себе си и това, кои сме ние.
И както беше казал един мъдър човек, нека да не забравяме, че нещата винаги изглеждат по-страшни от далеч!