Суеверията представляват известни неразумни убеждения сред хората живеещи в една общност. Те нямат научна обосновка, но се смята, че в повечето случаи произтичат от страх или безпомощност.
Суеверията
Те съществуват още от древни времена и продължават своя път и до днес, въпреки модернизацията и новите възгледи и разбирания за живота. Без съмнение, всеки от нас макар и малко вярва в подобни неща.
Най-просто казано, суеверията могат да бъдат квалифицирани като убеждения, че определен предмет, действие или обстоятелство, което няма нищо общо с дадено събитие, има силата да влияе на крайния му резултат.
Защо сме склонни към суеверия?
Едни от основните причини да сме по-суеверни са стресът, неизвестното и нуждата да контролираме живота си.
Замъгляйки съзнанието ни, стресът ни кара да действаме необмислено. В подобни моменти като защитна реакция, в опит да получим нужното успокоение сме склонни да вярваме в ритуали или специфични теории, които всъщност не съществуват.
Освен това, вярата че определен предмет или действие ще ни донесе добри резултати, ни позволява с единия крак да стъпим в зоната на известността. А това отново ни носи някакво успокоение.
В момент на отчаяние, използваме суеверията като причини за нещастията в живота ни. Така прехвърляме отговорността си към късмета или съдбата, които според нас не можем да контролираме.
Усещането за липса на контрол пък, от друга страна, ни кара да търсим начини по които да наложим някакъв ред и граници. Единствения начин, по който да постигнем целта си е като възвърнем контрола над мислите си.
Приятели или врагове?
Може да не знаем защо, как и кога вярваме в определени неща, но знаем със сигурност, че вярванията ни имат невероятна сила. Най-точния пример за силата на вярата е плацебо ефекта, който се базира изцяло на това в какво вярваме.
Суеверното мислене и поведение ни дават едно прекрасно чувство за сигурност и увереност, ако носим определен предмет или облекло по време на важно за нас събитие. Вярата ни, че това ни носи късмет ни дава един допълнителен тласък към него.
Но какво би станало, ако загубим късмета си? Губейки вярата в нещо започваме да се лутаме, защото сме изгубили част от себе си и пътя си. Негативната страна на суеверията е, че ни зареждат с много предубеждения и очаквания. А очакванията, които не се осъществяват – особено добрите – ни съсипват.
Без да осъзнаваме, суеверията променят живота ни и до голяма степен ставаме зависими от тях. До толкова, че ако не сме успели да изпълним даден ритуал, свързваме евентуалния провал с това.
Склонни сме да променяме навици и да пренареждаме дадени събития, за да удовлетворим зависимостта си към суеверията.
Важното тук е да осъзнаем, че независимо как ги наричаме това са всъщност нашите мисли, превърнали се във вярвания. А както вече добре знаем, вярванията ни стават нашата реалност.