През топлите пролетни и летни дни имаме възможността да се наслаждаваме на безбройните и уникални видове пеперуди. Те са изключително красиви насекоми вдъхновили много произведения на изкуството.
С право Робърт Фрост ги нарича „летящи цветя“, които правят света ни по-красив, благодарение на многобройните форми, размери и цветове. Освен това, играят важна роля в поддържането на здрава екосистема чрез опрашване на цветята.
Пеперудите
Те съществуват от преди около 55 милиона години. Тези уникално красиви насекоми имат шест крака, антени и три части на тялото, които включват глава, гърди и корем. Жизненият им цикъл се дели на четири етапа.
В началото пеперудата е просто яйце положено върху растение, с което да се нахрани след като се излюпи. След това се превръща в гъсеница, която обитава дървета и тревисти места.
В третия етап гъсеницата създава пашкул, в който ще бъде няколко дни или седмици. Пеперудата напуска пашкула, когато е напълно готова и оформена. Но, за да започне да лети първо трябва да изсуши крилата си.
Има ли нещо, което не знаем за тях?
Пеперудите използват крилата си за предпазване от потенциална заплаха. Освен, че ги използват за излитане, те им осигуряват камуфлаж в обкръжението, в което се намират.
Шарките и цветове на крилата им имитират други животни. Но, въпреки това те често стават храна за жаби, оси, паяци и птици.
Сами сглобяват хобота си
Първата задача на пеперудата след напускане на пашкула е да сглоби устата си, защото ако не може да пие нектар тя е обречена.
Използвайки палпите, които са в близост до хоботника, пеперудата започва да образува единичен тръбен хобот като сглобява двете части на устата си.
Хранят се само с течности
Хранят се предимно с нектар, защото частите на устата им не са пригодени за дъвчене на твърди частици.
Пият със хобота, който остава скрит под брадичката, докато не намерят източник на течно хранене.
Пият често от кални локви
Пеперудите пият от кални локви, за да допълнят нектарната си диета с минерали и соли. Това е присъщо по-скоро за мъжките пеперуди, за да вградят минерали в спермата си.
По време на чифтосването, те прехвърлят хранителните вещества на женската и подобряват жизнеспособността на яйцата.
Виждат ли?
Разбира се, и те като нас имат по две очи. Но, техните очи са сложни, защото са изградени от много на брой лещи. Тоест, те виждат много неща едновременно в много посоки.
Предимно, пеперудите виждат зелено, синьо, червено и жълто. Но, най-вероятни има видове, които могат да видят и други цветове.
Могат ли да подушат и да усетят вкус?
Те нямат носове, но усещат аромата с антените си. А, вкусовете улавят със специални рецептори, намиращи се на крачетата им.
Така усещат химичния състав на всичко върху, което са кацнали и разбират дали е добро за консумация.
Крилата им са прозрачни
Въпреки, че са най-цветните насекоми, крилата им са прозрачни. Покрити са от хиляди миниатюрни люспи, които отразяват светлината в различни цветове.
Под всички тези люспи се крият слоеве хитин, който съставя скелета на насекомото. С времето люспите започват да падат и остават прозрачни петна, които излагат хитиновия слой.
Не могат да летят, когато им е студено
Температурата на околния въздух влияе на способността им да функционират. При по-хладно време, пеперудите трябва да се сгреят като се препичат на слънце или чрез треперене.
Ако обаче, температура падне под 15 градуса стават неподвижни – не могат да се хранят или да се предпазват от хищници.
Общуват ли по между си?
Макар и да не общуват много по между си, те изпращат съобщение като движат крилата си. И тъй като имат способността да виждат ултравиолетова светлина, те търсят шарките й върху крилата на своите себеподобни.
Независимо дали са в стомаха, летят над буйни полета или на невероятна картина красяща хола ни, пеперудите са красиви и изящни създания. Носят ни чувство на радост и щастие, което ни връща в спомените от детството ни.