Всичко, което трябва да знаем за черните точки

Сподели с приятели

Да си признаем, черните точки са най-лошите. Независимо от действията ни, те винаги се връщат. След всеки опит да се справим с тях се обезсърчаваме и се поддаваме на идеята, че е мисия невъзможна. Но, нека да не се примиряваме…

Възможно е поради не познаване на истинската им природа да подхождаме неправилно в опитите си да ги премахнем. И най-вероятно няма да е толкова лесно, колкото ни се иска.

Черните точки

Всеки фоликул по кожата ни съдържа по един косъм и мастна жлеза, която произвежда себум (масло), чиято роля е да поддържа кожата ни мека. Черните точки са следствие от запушването на фоликулите с мъртви кожни клетки и себум, произвеждайки подутина известна още като комедон.

В случай, че кожата над фоликула остане затворена имаме пъпка, а ако е отворена – черна точка. Тъмният цвят се дължи на излагането на себума на въздух. Черните точки се приемат като лек вид акне, което се появява предимно на лицето, но може да се наблюдава и по шията, раменете, гърба или ръцете.

Разбира се има и други фактори, които увеличават шансовете ни за развитие на акне и черни точки като натрупването на бактерии, производството на прекалено много себум по време на пубертета, месечния цикъл, приема на противозачатъчни и дразнене на фоликулите при нередовно отстраняване на мъртвата кожа.

Да не забравяме и храната, която приемаме. Продуктите, които повишават нивата на кръвната захар като така известните въглехидрати също увеличават риска от появата на акне и черни точки.

Симптоми

Поради тъмният си цвят няма как да не ги забележим по кожата ни. Да, не са най-прекрасното нещо, което бихме искали да видим, но повярвайте ми 95% от тях са незабележими от другите хора.

Добрата новина е, че са предимно по-плоски от пъпките и не се възпаляват. Това означава, че не носят със себе си болка, зачервяване или дразнене.

Зачервяването и възпалението е характерно за пъпките, които всъщност се получават след нахлуването на бактериите в запушения космен фоликул.

Можем ли да ги предотвратим?

Ръцете долу! Колкото и изкушаващо да е премахването им чрез изстискване е по-добре да не го правим, защото това само влошава нещата. Възможно е дори този метод да причини тяхното разпространение.

Измиването на лицето преди лягане и след ставане от сън премахва натрупаното масло. За целта можем да използваме само вода или нежно почистващо средство с антибактериални съставки, което не дразни кожата и се справя с бактериите.

Както вече знаем, черните точки са в следствие на натрупването на мъртви кожни клетки и масло. Следователно, продукти като ексфолиантите, които премахват мъртвите клетки и козметика, лосиони и подобни, които не съдържат масло са идеални за превенция. Разбира се трябва да бъдат съобразени с кожата ни, за да не предизвикаме дразнене.

Можем ли да ги излекуваме?

Може би…но дали ще успеем изцяло? Живеем в образован свят – на една ръка разстояние от необходимата ни информация за каквото се сетим.

Това ни дава възможността да проучим и изпробваме някои видове лекарства. Те съдържат съставки, които карат кожата да отстрани мъртвите кожни клетки, изсушават излишното масло и убиват бактериите.

Ако не сме получили желания резултат или пък положението е сериозно, най-доброто решение е консултация със специалист. Да, той пак ще ни изпише лекарства, но те ще бъдат по-силни и ефикасни.

Освен това, в днешно време имаме възможността да се подложим на специална процедура по премахване на черни точки при дерматолог, както и на лазерна и светлинна терапия.

Най-важното, което трябва да имаме в предвид за черните точки е, че не са в резултат на замърсяване, но редовното измиване и поддържане на кожата на лицето чиста е първата стъпка.