Въпреки, че предпочитаме да не говорим за това и да не го усещаме, ние всички изпускаме газове. И макар да не се смята за културно на обществени места, това е знак за здравословна храносмилателна система.
Всеки организъм е различен, и докато някои от нас твърдят, че никога не го правят, средно имаме газове по 15 – 20 пъти на ден.
От къде идват?
Газовете са абсолютно нормален процес, който се случва зареди въздуха, който приемаме. По време на хранене, пиене или поглъщане на слюнка, той стига до червата. Тялото ни отделя излишния въздух чрез оригвания и отделяне на газове.
Тези газове се явяват страничен продукт на храносмилателната система. Тялото ни отделя въглероден диоксид, когато стомашните сокове и киселини разграждат храната ни.
В дебелото черво, милиони бактерии се хранят с получената храна и произвеждат кислород, водород, допълнителен въглероден диоксид и азот, докато я ферментират. Газовете могат да съдържат и други газове, които понякога причиняват неприятната миризма.
Колко често е нормално?
Броя на газовете варира спрямо това как се храним и колко активен начин на живот живеем. Той може да бъде по-малко или повече от средното. Газовете могат да бъдат абсолютно незабележими – без звук и мирис, и точно обратното.
За прекомерно изпускане на газове се смята повече от 25 пъти на ден. Да, едва ли някой води дневник за бройката. Но, в случай че започнем да изпитваме определен дискомфорт от честотата на газовете, трябва да обърнем внимание на диетата и храносмилателната ни система.
Най-лесният начин да се справим е като започнем да приемаме балансирани порции протеини, плодове, зеленчуци и зърнени храни ежедневно. Те спомагат балансирането на бактериите в стомаха като позволяват по-редовно изпускане на газове.
Какви са ползите?
Газовете са здравословен знак, че тялото и храносмилателната ни система функционират правилно.
Намалява подуването
Подуването след хранене е доста неприятно състояние, причиняващо стомашни болки. Причините са или натрупване на газове или задържане на вода, които водят до усещане за ситост.
Най-често обаче са газове, които трябва да излязат, защото колкото повече ги задържаме, толкова повече се засилва дискомфорта.
Признак за здравословна диета
Колкото и странно да звучи, колкото по-балансирана и здравословна е диетата ни, толкова повече газове имаме. Както споменахме по-горе, такава диета включва плодове, зеленчуци, протеини и фибри.
Газове произвеждат и въглехидратите, които не могат да бъдат разградени и ферментират известно време в дебелото черво. Въпреки това, този вид диета е по-здравословна за организма ни.
Полезни за дебелото черво
Благодарение на газовете, храносмилателната ни система отделя страничните продукти от стомашно-чревната и показва, че пътят и не е блокиран.
Съобщава колко здрави сме всъщност
Нездравословните характеристики на газовете включват изключително силни миризми, повишена честота и болки при отделяне.
Подобни симптоми, причиняващи дискомфорт са сигнал за проблем с храносмилателната система, на който трябва да обърнем внимание. При липсата на такива, знаем че всичко е в нормални граници.
Миризмата е здравословна
Твърди се, че с газовете отделяме малки количество сероводород, който може да предотврати бъдещи заболявания. Тези количества могат да предотвратят сърдечен удар, увреждане на клетките или инсулт.
Съгнализира хранителна непоносимост и алергии
Тялото винаги намира своя начин да комуникира с нас, когато нещо не е както трябва. То сигнализира чрез гадене, подуване, диария или газове, че имаме непоносимост или алергия към дадена храна.
Добре е да го слушаме и да се обърнем на време към специалист, защото освен леки раздразнения може да бъде и нещо по-сериозно.
Газовете са напълно естествен процес като храненето и дишането, който за съжаление често причинява смущения. Но, за сметка на това е знак, че организмът ни е здрав.