5 факта, които не знаем за луничките

Сподели с приятели

Без значение дали ги обичаме, показваме, скриваме или дори рисуваме почти всеки от нас има луничка или две. Слънчевите петънца са също толкова уникални и интересни като снежинките. А ето и какво може би не знаем за тях:

Луничките

Луничката е малка, бледа до тъмнокафява плоска повърхност на кожата, с не особенно добре определена граница. Те са причинени от свръхпроизводството на меланинов пигмент от меланоцитите, при излагане на UV светлина.

Не случайно, хората с лунички имат червена коса и бледа кожа, защото могат да горят по-лесно и по-бързо на слънце.

Не са по рождение

Предполагам, че и вие като мен не сте виждали бебе с лунички? Това е така, защото не се раждаме с тях. Може да се появим на този свят с бенка или петно, но луничките ще се появят едва когато започнем да излагаме кожата си на слънце за определен период от време.

Не са случайни

Луничките всъщност са генетични. Да, те имат генитична предразположеност и ако някой от фамилията има, означава че те ще продължат фамилната история. Генът отговорен за луничките се намира в гена, който регулира кожата и цвета на косата.

Има два вида

Единия и най-разпространения вид лунички, наричани още ефилиди са светлокафявите плоски петна по кожата. Лентигините са по-тъмни от ефилидите и не избледняват като тях през зимата.

Не са увреждане на кожата

Много често се смята, че луничките са щети нанесени от слънцето. И да макар, че ефилидите се появят след излагане на слънце е доказано, че не показват увреждане на клетъчно ниво. Тоест луничките не са вредни.

Те се променят

И както споменах по-горе, луничките са един вид подвластни на слънцето. Те стават по -тъмни през лятото, когато има повече слънце и избледняват през зимата.

Луничките са нещо естествено и трябва да ги приемаме като такова. Те придават на човек, една специфична идентичност и красота. Обичайте ги, защото те са част от вас.