Рецептите предавани от поколение на поколение са станали част от живота ни. И за никого не е тайна, че все по-често се обръщаме към билките за заболявания от различно естество.
С идването на сезона на настинката и грипа, все по-голяма част от нас избират билките и плодовете богати на витамини и други хранителни вещества.
Бъз
Бъзът е многогодишно растение, което може да оцелее средно до 80 години в природата. Расте под формата на храст или дърво. Има гроздове от малки бели, кремави, сини или черни бъзчета.
Плодовете трябва да се консумират сготвени, защото може да имат лека токсичност, а и са доста тръпчиви. Почти всяка една част от растението може да се използва за лечебни или кулинарни цели. Много често плодовете от бъз се използват за направата на вино и ракия.
Бъзът е народно лекарство от векове наред – все пак Хипократ го описва като сандъка му с лекарства. В миналото са използвали листата и цветята за облекчаване на подуване, болка, възпаление и за предизвикване на изпотяване.
С кората му са предизвиквали повръщане като в същото време оказва слабителен и диуретичен ефект. Грип, главоболие, инфекции, сърдечна и нервна болка са лекували със сушени плодове и сок от бъз.
От къде идва тази лечебна сила?
Ако трябва да обобщим с едно изречение, плодовете на бъза са нискокалорична храна пълна с антиоксиданти. Точният хранителен състав зависи от климатичните условия, сорта на растението и зрялостта на плодовете му.
Средно в 100 грама пресни плодове има 72 калории, 18 грама въглехидрати и около 1 грам протеини и мазнини. Но, тези 100 грама ни дават малко над препоръчителните дневни дози от витамин С, фибри и антиоксиданти като флавоноиди и фенолни киселини.
Здравословни ползи
И както вече повечето от нас се сетиха, изобилието на антиоксиданти в комбинация с останалите хранителни вещества подсилват и защитават тялото ни както отвън така и отвътре.
Повишава имунитета
Сиропът от бъз повишава нивата на антиоксидантите в тялото ни и му помага да пребори болестта. Плодовете ни зареждат с витамин С и А и намаляват производството на слуз по време на настинка.
Повишавайки имунитета ни, бъзът увеличава производството на възпалителни цитокони и подпомага лечението на заболявания на дихателните пътища.
Укрепва сърцето
Бъзът, както всички продукти богати на калий е добър избор за регулиране на кръвното налягане. Калият гарантира отпускането на кръвоносните съдове и така намалява напрежението върху сърцето.
Регулира нивата на холестерола и поддържа сърцето в форма като засилва циркулацията на кръв. В същото време съединенията наречени антоцианини предпазват кръвоносните съдове от оксидативния стрес.
Укрепва костите
Всички плодове богати на желязо, калий и калций укрепват костите като повишават костната минерална плътност. Така че всяка допълнителна доза от тях се грижи за намаляване на риска от остеопороза.
Подобрява здравето на очите
Антиоксидантите и високите нива на витамин В6 и А предпазват зрението ни от заболявания като глаукома.
Укрепват мозъка
Антоцианидите повлияват лечението при когнитивно увреждани, а флавоноидът кверцетин намалява възпалението на клетъчно ниво.
По този начин се активизират митохондриите в клетките ни и засилват функциите на мозъка.
Предотвратява рак
Правени са много изследвания за лечение на рак с бъз. Според учените постигнатите добрите резултати се дължат на кверцетина, който има силни терапевтични ефекти стимулиращи имунната система.
Помага при лечение на инфекции на пикочните пътища
Бъзът има силни противовъзпалителни свойства, които намаляват възпалението на пикочните пътища.
Подобряват храносмилането и помагат за отслабване
Бъзът като всички плодове богати на фибри подобряват храносмилането като предотвратяват стомашни разстройства, запек, подут корем и газове.
Храним се по-рядко и по-малко, благодарение на фибрите, които ни дават добро усещане за ситост. Това пък от своя страна ни помага да отслабнем или просто да поддържаме нормално тегло.
Полага грижа за кожата и косата
Бъзът поддържа кожата сияйна, благодарение на съединенията, които се борят със свободните радикали и стареенето. По този начин кожата е предпазена от неприятни състояния като наранявания, синини, циреи и дори херпес.
Маслото от бъз в комбинация с други наши любими масла укрепва скалпа, третира разделените краища и насърчава растежа на косата.
Има ли странични ефекти?
Винаги трябва да консумираме нещата с мярка, защото всичко прекалено по един или друг начин е вредно.
Консумацията на бъз в неузряло и сурово състояние е добре да се избягва, защото може да причини алергична реакция, гадене, повръщане и дори диария. Хубаво е да се избягва при бременност и кърмене.
В прекомерни количества може да доведе до автоимунни заболявания като активира имунната ни система до такава степен , че самата тя да атакува тялото ни.
Как да го приемаме?
От плодовете на бъз можем да си приготвим чай, вино, сироп или конфитюр. От цветята му можем да си направим желе или да ги използваме при печене.