Имаме ли нужда от мигли?

Сподели с приятели

Ах, тези очи! Говорещи, трептящи, развълнувани и изненадани. Показват ни не само света пред нас, но и този вътре в нас. Тази жизненоважна част от човешкото тяло е първото, което забелязваме в другите.

В миговете, в които ние се опитваме да създаваме зрителни контакти с околните очите ни общуват на съвсем друго ниво. Те имат способността да изразяват много повече от това, което думите могат.

Миглите

Уникалните ни очи са обгърнати от нежната перелина, наречена мигли, която се простира покрай клепачите ни. Независимо от формата и дължината им, миглите безспорно придават на очите ни специална изразителност.

Много от нас използват грим и различни инструменти, за да ги удължим и разкрасим. Все пак, дългите и плътни мигли определено придават по-дълбок и изразителен поглед.

Нежната перелина от мигли варира по дължина и плътност. Миглите на горния клепач са много по-плътни, отколкото тези на долния. А тези, които се намират по средата на клепача са по-дълги в сравнение с тези по краищата на очите.

Цикълът им на растеж е само три месеца. Краткият период и факта, че на ден падат средно до пет мигли са главната причина да не стават много дълги. Освен това, използването на спирала и извиването особено на деликатни мигли допринася за тяхната загуба.

Миглите имат три периода на растеж, който може да продължи до сто дни преди някоя да падне :

  • анагенната фаза е активният период на растеж
  • катагенната – е преходният
  • телогенната – периода на покой

Или казано на кратко, 90% от миглите ни постоянно са в активния период на растеж като средно растат около 16 милиметра на ден.

Знаем ли за всичко това?

В допълнение на разкрасителния и подчертаващ ефект, миглите имат и своите скрити козове.

Предпазват очите

Фините косъмчета по клепачите ни не позволяват на малки частици като прах или пясък да навлязат в очите. По-същият начин, по който действат и веждите, благодарение на извитата им форма и начина им на позициониране, миглите спомагат за пренасочването на вода и пот далеч от очите.

И като един истински защитник, те филтрират слънчевата светлина и ни предупреждават за евентуална опасност. Със своята свръхчувствителност на допир ни известяват, че може би нещо е твърдо близо до очите. В това отношение те наподобяват мустаците на котки и кучета.

Те са протеини

Миглите са 90% кератин и меланин, и около 10% вода. За да ги поддържаме в добра форма имаме нужда от много витамин С и антиоксиданти, които можем да намерим в цитрусовите плодове. Те регенерират миглите и ги предпазват от увреждане.

Те са домът на акарите

Малко страшно звучи, но миглите ни са дом за паразитни акари, които до известна степен предпазват очите ни от инфекции като премахват мръсотията от фоликулите.

Те живеят и се възпроизвеждат в фоликулите и в редки случаи могат да доведат до инфекция. Хората с по-малко мигли са по-предразположени към заболявания в тази област, но може би благодарение на акарите това се случва рядко.

Как да ги поддържаме здрави?

Въпреки всичко ние също трябва да полагаме известна грижа за миглите:

  • да избягваме да спим със спирала
  • да не извиваме миглите след като сме нанесли спирала
  • да не се излагаме много често на изкушението да удължаваме миглите
  • да не използваме изтекли продукти за красота
  • да не излагаме миглите на прекалена топлина като сешоар или подобни
  • много рядко да използваме водоустойчива спирала
  • и да не споделяме спиралата си, както и други козметични продукти с околните

Някои хора вярват, че миглите имат способността да сбъдват желания. Споделяли ли сте желанието си на мигла? А, сбъдна ли се то?