Изгубените във времето технологии

Сподели с приятели

Никога до сега светът ни не е бил по-напреднал в технологичен план. И въпреки оставените от предците ни основи, голяма част от знанията са останали скрити или са се изгубили по пътя.

Една част от тях сме успели да възпроизведем, а другата – си остава загадка и до днес. Много от изобретенията, технологиите и техните производствени процеси от миналото са потънали във времето.

Може би, напълно сме изгубили тайната за направата на някои от най-полезните изобретения в историята. Въпреки напредъкът и изобретателността ни, предците ни все още успяват да ни смутят със своите постижения.

Римският цимент

Няма как да не започнем с римския бетон, благодарение на който днес все още можем да посетим величествения Колизеум, Пантеон, Римските бани и акведукти.

Очевидно е, че между бетонът от наши дни и този от древността има огромна разлика. А, огромните римски конструкции по-скоро са знак, че не вървим към напредък. Но, да се върнем на състава му.

Смята се, че римляните са разработили рецептата за бетон смесвайки изгоряла вар, натрошени скали и вода. Има твърдения дори, че са добавяли мляко или кръв. Според последните изследователски проучвания обаче, дълголетието на бетона се дължи на тайната съставка наречена вулканична пепел.

Гръцкият огън

Гръцкият огън се е използвал от военните на Византийската империя. Известността му идва от факта, че продължава да гори дори във водата. Първоначално са го поставяли в различни предмети, които са хвърляли по враговете си. В последствие са започнали да го изстрелват през монтирани по корабите или преносими огромни бронзови тръби.

Специфичният огън можел да се гаси само с пясък, оцет или урина. И, може би никога няма да разберем какъв е бил съставът му, тъй като малцина знаели тайната.

Дамаската стомана

Дамаската стомана е изключително силен и здрав метал, използван за направата на мечове и ножове в Близкия изток преди хиляди години.

Мечовете направени от тази стомана са способни да разрежат друг меч или камък на две. Смята се, че специалното качество на мечовете идва от смесването на циментит с меко желязо. Процесът води до образуването на метал, който е едновременно и здрав и гъвкав.

Механизмът на Антикитера

Механизмът е бронзова машина възстановена при корабокрушение край бреговете на остров Антикитера, Гърция. Изграден е от циферблати, предавки и манивели, които позволяват манипулация, за да се начертаят позициите на Слънцето, Луната и планетите.

Всичко около механизма е пълна загадка – от изграждането и използването му до истинската му цел.

Техниката на инките за рязане на камък

Все още няма научни доказателства за това как инките режат и прилягат камъни толкова идеално.

Те са изрязани толкова перфектно, че е невъзможно подпъхването на каквото и да било между тях. Загадка остава и с какво са били нарязани след като по време на инките не е имало метални инструменти. Да не говорим и за транспортирането на огромните камъни.

Гъвкаво стъкло

Историята разказва за занаятчия, който изобретил специална стъклена купа за Цезар. Той обаче не бил впечатлен и я захвърлил на пода. Купата се сдобила само с една вдлъбнатина, която майсторът оправил.

Дали занаятчията е изобретил гъвкаво стъкло, с което е изпреварил времето си няма как да знаем, защото Цезар наредил да го обезглавят в страха си да не би страхотния материал да стане по-скъп от златото.

Желязната колона в Делхи

Колоната се издига в южните покрайнини на индийската столица. Тя е свидетелство за напредналата металургия в древността – на повече от 1 600 години, без следа от ръжда.

Озадачава с устойчивостта си на високи температури, влажност и висококачествено желязо. Специалистите твърдят, че с помощта на съвременните технологии може да се произведе малки количества подобно желязо само чрез електролиза.

Всички тези творения затвърждават колко важна е документацията във всички сфери на живота. Това е и причината в наши дни непрекъснато да се публикуват статии с най-различни малки и големи постижения.

Това спомага технологията и науката, на която хора са посветили живота си да бъде основата за бъдещото поколение – разбрана и усъвършенствана.