Как да разпознаем манипулаторите

Сподели с приятели

Светът е пълен с различни и уникални хора. С част от тях се наслаждаваме на здрави емоционални взаимоотношения, а с останалата част на измамни такива.

Много е важно да можем да различаваме двата типа отношения, защото втория тип хора ни нанасят само болка.

Манипулаторът

Това е човек, който гледа само собствените си интереси и то често за сметка на другите. За постигане на целите си манипулаторът използва нечестни, подвеждащи и експлоататорски методи. Той е добре запознат с човешката психология и знае как да я насочи в негова полза.

Все пак самата манипулация включва доста съзнателни и мисловни процеси, за да може той да излезе чист от ситуацията. И така може спокойно да заключим, че за да си манипулатор трябва да бъдеш интелигентен и лукав човек.

Как да разпознаем манипулаторът?

Каквото и да си казваме, никой не би искал да бъде манипулиран, независимо дали от приятели, семейството, колегите или шефа. Ето как да разберем дали това е така:

Чувство за вина

Манипулативният човек има нужда от власт, а властта сама по себе си предполага контрол. За да го получи той ще ви кара да се чувствате слаби, объркани и във всеки удобен случей ще ви вменява чувство за вина.

Същата тактика за чувство на вина прилага и когато не иска да поеме отговорност за поведението си. Така той успява да прехвърли отговорността към другия.

Притиснати от времето

Колкото и напрегната дадена ситуация да е, почти винаги имаме някакво време за размисъл. Бъдете особено предпазливи, ако забележите, че даден човек ви оказва натиск за отговор. Това е също често използвана практика при продажби и преговори. Манипулаторът не ви дава достатъчно време за реакция и размисъл, под предтекст за липса на време.

Те умаловажават самочувствието на другия

Манипулаторът намира слаби, неуверени и уязвими хора, защото те могат да се контролират по-лесно. В случай, че не е попаднал на подобен човек, той ще направи всичко възможно, за да подкопае самочувствието на другия като го накара да се чувства маловажен.

Зоната на комфорт

Манипулаторът ще ви изведе от зоната ви на комфорт, за да успее да запази контрола и надмощието. Когато човек е извън своята зона, той малко или много изпитва неудобство и дискомфорт, който манипулаторът използва за своите цели.

Фалшива загриженост

Манипулаторът е способен дори да покаже израз на фалшива загриженост за благополучието на даден човек. Имайте едно на ум, ако някой изведнъж, неоправдано и неочаквано стане особено загрижен за вас.

Да се правят на „глупави“

Манипулаторът се преструва, че не знае и не разбира какво точно и как се иска от него, за да се измъкне от дадена ситуация. По този начин отново той остава доминиращия, докато другия поема вината за получилото се недоразумение.

Едно от най-важните неща, за да избегнем до някаква степен контрола на манипулатора е да знаем нашите собствени граници – да се обичаме, да вярваме в себе си, да знаем какво можем, какво искаме и как го искаме.

И не забравяйте, че манипулацията не винаги се прави съзнателно. Да, има хора, които я използват абсолютно съзнателно, но има и такива, които нямат никаква представа, че я използват. Така или иначе, бъдете внимателни, защото нито една форма на манипулация не е добра за здравето.