Кои са подводните камъни по време на интервю за работа?

Сподели с приятели

Макар и да не го осъзнаваме, много често по време на интервю отговаряме на не особено подходящи въпроси. На пръв поглед, подобен тип въпроси изглеждат безобидни, но това съвсем не е така.

Неподходящите въпроси

Ние сме на интервю за работа, следователно всеки един въпрос трябва да бъде свързан с нашите качества и опит в работната среда. Тоест, въпросите, които не засягат способността ни да си вършим работата са неподходящи и не особено тактични.

Най-често задаваните сред тях са свързани с възрастта, религията, семейно положение и други подобни. Не е важно дали работодателя ги задава целенасочено или да разтопи ледовете, защото и в двата случая той взима под внимание отговорите.

Те са тези, които в действителност, осъзнато или не, повлияват на решението му дали да станем част от екипа му.

Как да се справим с тях?

Единият ни вариант е да отговорим честно на зададения въпрос, като това в някои ситуации не е най-добрата идея. Другият вариант е да решим да не отговаряме, което веднага ни слага в списъка на недружелюбните кандидати.

За щастие има и начини да отговорим на неподходящите въпроси без да попаднем в някоя графа.

Възраст

Въпросите за възрастта като „На колко години сте?“ или „Кога завършихте“ звучат съвсем нормално и невинно. За съжаление, те имат склонността да повлияват интервюиращия като ни сметне за твърде стари или млади.

В крайна сметка, има ли значение възрастта ако не засега пряко способността ни да си вършим задълженията?

Подходящи отговори:

Има много подобни начини, с които не само ще успеем да отговорим максимално изискано, но и ще успеем да създадем положителна емоция в отсрещната страна: “ Достатъчно млад, за да си върша работата с хъс и енергия, и достатъчно възрастен, за да вървя стъпка по стъпка напред и да правя подобрения.“

Какво обичате да гледате?“ или въпроси свързани с лични предпочитания

Думата „въпрос“ сама по себе си означава питане, което изисква определена информация. Тоест, приятелски или не, отговора на подобен въпрос разкрива доста голяма част от това, кои сме ние.

Възможните възгледи и разбирания, които може да разкрием отговаряйки конкретно на въпроса, отново не засягат нашата квалификация, но могат да повлияят избора на работодателя.

В подобни моменти, най-добрият вариант е да отговорим възможно най-общо като пренасочим въпроса към интервюиращия: „Обичам да гледам спорт и кулинарни предавания. Гледате ли Мастър Шеф?“.

Семейно положение

Има малък процент интервюиращи, които смятат че съвместния живот и децата ни ни правят по-отговорни и последователни като характери.

Повечето обаче, възприемат семейните отговорности по-скоро като повод за отвличане на вниманието и концентрацията ни и вид ограничение, особено ако работата ни е свързана с много пътуване, независимо от факта, че за нас може да не е така.

Разбира се, винаги можем да откажем да отговорим на даден въпрос, но може да опитаме и да го отклоним като кажем че сме по-заинтересовани да научим повече за отговорностите свързани с позицията.

Все по-често подобни нормални и безобидни въпроси рефлектират върху решението на интервюиращия, защото дават много повече информация за самите нас отколкото можем да си представим.

Най-важното е да не заставаме в отбранителна позиция, защото това ще ни попречи да отговорим максимално интелигентно, без да даваме конкретна лична информация и да бъдем спокойни и хладнокръвни.

Трябва да бъдем подготвени за въпроси, които нямат нищо общо с уменията и опита ни за дадена позиция, защото отговорите ни карат телефона да позвъни или не.