Каква е разликата между храносмилане и метаболизъм

Сподели с приятели

Последно време все повече се налага идеята да се грижим за тялото си. Стараем се да отделяме време за спорт и да се храним здравословно. Има доста материали изписани по въпроса за здравословното хранене и тренировките. Преди да се стигне до тях е хубаво да познаваме процесите в тялото. Нека да открием има ли разлика между храносмилане и метаболизъм.

Храносмилане

Храносмилането е процес на преработване на храната до вид, в който тя може да се усвои от организма. В този процес от храната се извличат протеините, мазнините, въглехидратите, витамините и минералите.

Метаболизъм

Метаболизмът е начинът, по който се извършва обмяната на веществата в организма. Това е съвкупност от биохични реакции, които протичат в клетките на организмите и ги поддържат живи. Тоест метаболизмът е процес, при който тялото използва за своите нужди получените молекули от храната по време на самото храносмилане.

Къде отива енергията

Ако се замислим, дори когато ние си почиваме тялото ни работи. То се нуждае от постоянна енергия, за да поддържа нормалните функционалности като дишане,кръвообращение, нива на хормоните, клетично образуване и възстановяване.

Тази енергия, която всъщност тялото получава от храносмилането и обмяната на веществата отива първо за поддържане на нормалните процеси в организма и след това за чиста физическа активност.

Скоростта на метаболизма играе важна роля и е различна за всеки организъм. При по-бавен метаболизъм човек трябва да се съобразява с това какво хапва и колко движение има.

Всички сме запознати със факта, че организмът се запасява с мастна тъкан, която да използва в бъдеще, когато внесената под формата на хранителни вещества енергия е повече от изразходваната.

Как да се справим

Храната е един от основните източници на енергия за тялото. Старайте се да я подбирате добре и да я приготвяте добре. Хубаво е да се доверявате и на тялото си спрямо това от какво има нужда. Всеизвестно е, че плодовете и зеленчуците са винаги най-добрия избор. Аз бих добавила също така зеления чай, водата, ябълките, рибата, киселото зеле, подправки като куркума, къри, канела и яйцата.

Важното е да се научим да познаваме телата си. Да знаем какво ни казват и какво искат. Здравословното хранене е важно не само за метаболизма, но и за самата енергия, която тялото ни използва. Грижете се за себе си съчетавайки хранене и движение, за да усетите лекота и прилив на енергия.