Тайната на здравословния сън

Сподели с приятели

Сънят играе изключително важна роля в живота ни. Той ни е даден по природа, за да може тялото да отпочива, да се презареди с необходимата му енергия и да се възстанови нервната и имунната система.

Здравословен сън

Забързаният живот, който водим и безкрайния лист от задачи за изпълнение са причината да спим по-малко от осем часа. Това ни изстисква енергията до минимум и ни кара да се чувстваме изтощени. А когато погледнем човека до нас, разбираме че не сме сами в болката си.

Здравословният сън варира спрямо пола, възрастта и нуждите на организма. Има хора, които се наспиват за пет часа и такива, на които дори осем не им стигат. Има доста начини, по които самите ние да допринесем за добрия сън.

Стимуланти

Да избягваме силни стимуланти като кафе, алкохол, цигари и кола, които пречат да заспим.

Да не се насилваме да заспим

Сънят трябва да дойде от само себе си, ако това не се случва не е добра идея да се насилваме да заспим. Ако не успеем да заспим до 20 минути е по-добре да станем от леглото и да се занимаем с нещо лежерно като четене на книга.

Среда за сън

Средата за сън до някъде също е изцяло индивидуална, но е доказано, че сънят е по-добър в тиха, тъмна и хладна обстановка.

Редовни упражнения

Тренировките, които не са три часа преди сън, са важни за здравословния и енергичен живот. Освен това, те намаляват стреса, поддържат здравословен метаболизъм, подобряват имунната система, настроението и съня.

А каква е тайната?

Аз съм от хората, на които им се налага да стават рано и това винаги е било борба. С времето обаче забелязах, че в малкото дни, в които имам възможността да се наспя, без значение в колко съм легнала се събуждам рано и то отпочинала и заредена с енергия.

Тайната на добрия и здравословен сън е да спрем да се притесняваме за съня. Всички познаваме чувството, когато си лягаме твърде късно вечер и си казваме, че утре ще бъде труден ден, защото ще спим само 4 или 5 часа. И какво става, на другия ден уморени жънем това, което сме си посели.

Защо ставането за работа е кошмар, а за риба и екскурзия – песен? Причината за това е промененото ни мислене за различните събития, ако изобщо мислим за съня преди нещо вълнуващо. Начинът, по който мислим за нещата определено влияе на живота ни във всички аспекти. Сами програмираме себе си чрез мислите си.

Следващият път, в който си лягаме твърде късно, зареди работата си, мечтите си или луд купон с приятели е по-добре да мислим, колко добре ще се чувстваме на сутринта, отпочинали и заредени с енергия.

Сънят е нашето зарядно. Независимо колко време може да изкараме без него винаги идва моментът за презареждане.