Тайните на охлювите

Сподели с приятели

Охлювите съществуват над 600 милиона години и са способни да се адаптират към различни среди. Те принадлежат към групата на мекотелите и могат да живеят, както на сушата така и във водата. Бавната им скорост се компенсира от ума им.

Да, те са много по-умни отколкото изглеждат! Способността им да мислят идва от факта, че мозъкът им е разделен на четири части. Благодарение на това, охлювите могат да взимат решения според житейския си опит и средата, в която живеят.

Тайните им

Охлювите представляват важен източник на храна за диви животни и невероятен деликатес за нас хората. Възможно е дори да бъдат отглеждани и като домашни любимци. Обикновено обаче гледаме на тях като вредители, защото унищожават градински растения и земеделски култури.

Но те притежават и други впечатляващи характеристики, които обикновено не забелязваме:

Нямат зъби

Те притежават език наречен радула, който се състои от хиляди миниатюрни зъбни издатини, смилащи храната.

Тревопасни

По-голямата част от охлювите са тревопасни и обичат да се хранят с листа, цветя и стъбла. При морските видове обаче се срещат хищници и всеядни.

Разчитат на докосване и миризма

Тъй като охлювите нямат слух и особено добре зрение, те разчитат на чувството си за допир и миризма, когато търсят храна.

Всички на вечеря

Дори да има друга храна на близо, някои градински видове предпочитат да се хранят от същата храна, от която хапва друг охлюв.

Някои имат космати черупки

Космати черупки имат предимно охлюви, които живеят във влажни зони, за да подобряват движението им.

Дишат или с дробове или с хриле

В зависимост от това дали живеят на сушата или обитават морето, охлювите дишат или с помощта на дробове или с хриле. Има обаче и видове, които притежават и двата органа.

Произвеждат слуз

Слузта им улеснява движението на земята, без значение дали са с главата на долу или не.

Поради факта, че спомага възстановяването на кожата от наранявания, слузта им се използва в много козметични продукти.

Нощни животни

Охлювите са най-активни предимно вечерта и при по-влажно време. По време на сух период те се прибират в черупката си и се запечатват с така наречената пергаментна бариера. Могат да оцелеят в това състояние няколко месеца без вода.

Изяждат не излюпилите се

Всички не излюпили се яйца се изяждат от малките охлювчета, защото са богати на калций. Така черупките на новородените стават по-силни.

Те са хермафродите

Това означава, че те могат едновременно да произвеждат сперматозоиди и яйца. Но за да бъдат яйцата оплодени, те трябва да си обменят сперматозоиди.

Възрастта им

Така както можем да определим възрастта на дървото спрямо пръстените в кората му, можем да определим и възрастта на охлюва. Всяка година на черупката им се появява нов спирален пръстен.

Охлювите могат да живеят от 5 до 25 години. Те се считат за възрастни едва след като минат две години от раждането им. Но като част от екосистемата, те също са храна за други животни като бръмбари, птици, жаби, змии и костенурки.