Великите, но забравени българи – Асен Йорданов

Сподели с приятели

Битува едно такова схващане, че за да се развиваме и усъвършенстваме трябва да познаваме историята си. За нас, тя по-скоро е символ на битки, борци за свобода и безкрайни дела в нейно име. Това ли са границите й?

Историята е много повече от кървав разказ, който от време на време проблясва в съзнанието ни. Тя е извървян път криволичещ между капките кръв, смелите сърца и будните умове.

Малката ни на площ родина се противопоставя достойно на големите си приятели откривайки и създавайки иновации. Това е и причината първите ни стъпки в света на компютрите да стигнат чак до авиацията.

Асен Йорданов

Асен Христов Йорданов известен още като Джери Йорданов е роден в София през 1896 година. Благодарение на постиженията си печели прозвището баща на авиационната индустрия и то не само в България.

Българо-американският изобретател, авиатор и инженер поставя основите на авиационната индустрия и не спира да я развива до последния си дъх през 1967 в Ню Йорк.

Само на 16 години Йорданов е признат за изобретател на първия български самолет. Умният и деен авиатор лавира между авиационните училища и фронта по време на Балканската и Първата световна война.

Заедно с Гаврил Стоянов получава възможността да участва в обявена от Американския аероклуб обиколка на Земята със самолет. Въпреки, че състезанието е отменено понеже са единствените записали се ентусиасти, Йорданов остава в Америка. Там показва и усъвършенства способностите си записвайки химия, физика, авио и радиоинженерство.

По един или друг начин целия му живот е свързан с авиацията. Бил е един от най-добрите пилоти за времето си, уважаван инженер в компании като „Боинг“, „Пайпър“, „Къртис Райт“ и автор на книги и учебници за всеизвестни самолети като „Мълнията Р-38“, „Летящата крепост В-17“ и други. На книгите и учебниците му за летците и инженерите се гледа като на Библия в авиационния свят.

Постиженията му

Книгите му се превеждат по целия свят и го учат да лети. Създава самолета „Експрес“, който по-късно става известен като „Йорданов – 1“. Разбира се като един интелигентен и устремен човек, идеите му не спират единствено до авиацията.

Може би по-скоро като хоби, Йорданов отправя поглед към защитата на пътниците в самолетите. Така, той става един от изобретателите на въздушната възглавница, която днес се използва и в автомобилите.

„Моля, оставете съобщение след сигнала!“. Изненадващо или не, той изобретява и апарата „Джорданоф“, който днес познаваме като телефонния секретар.

Макар и непознат в България, прочутият в цял свят Асен Йорданов го напуска като почетен гражданин на Ню Йорк. И макар далеч от родината си, той я прославя пропивайки българския дух и страст за знания в своите творения.