Високо в облаците

Сподели с приятели

Макар и рядко, намираме по минута-две да се вгледаме в небето и прекрасните нежни облаци. И, почти винаги оставаме впечатлени от техните причудливи форми, размери и цветове.

Понякога са бели и нежни като памук, а друг път са големи, мрачни и ядосани. Независимо от факта, че са толкова различни и непостоянни, всички те имат едно общо нещо – съставени са от вода.

Облаците

Облаците са съставени от изпарилата се във въздуха вода, която в последствие се кондензира отново до малки капчици или ледени кристали.

По-голямата част от тях се намират в най-ниския слой на земната повърхност, който наричаме тропосфера и съдържа голям процент от водната пара.

Облаците имат ключова роля за водния цикъл на земята като запълват реките и езерата с дъжда и снега. Спрямо външния си вид, се делят на 4 групи – цируси, кумулус, нимбостратоси и стратоси. А, спрямо височината си се делят на 3 групи – долно ниво, средно и горно ниво.

Как се сформират?

Нека да се върнем в училище като си припомним какво представлява водния кръговрат.

Водата в реките, езерата и океаните се изпарява, когато температурите се повишат и въздуха се затопли. В момента, в който водата се изпарява се превръща във водна пара и започва да се издига нагоре в атмосферата, защото е по-лека от въздуха.

Колкото по-нагоре се придвижва, толкова температурата на въздуха спада. Водната пара започва да се кондензира, когато температурата стане достатъчно ниска, за да се превърне отново във вода или кристали.

А, когато се групират кондензираните водни молекули се образуват облаците.

Защо се задържат за дълго?

Верният отговор тук е ниската температура. И като говорим за нея – тя е и причината поради, която виждаме дъха си през студените есенни и зимни дни. Ниската температура в горната атмосфера ни позволява да виждаме облаците.

Освен ниска, температурата в горния слой е и постоянна, което не позволява на водната пара да премине в газообразно състояние и позволява на облаците да задържат формата си за дълго.

От къде идва цветът им?

Най-разпространените като цвят са белите и сиви облаци. Възможно е обаче да се наблюдават и други цветове при по-специални метеорологични условия.

Така или иначе, цветовете които виждаме са в зависимост как очите ни възприемат отразената и абсорбирана от обектите светлина. Тоест, облаците изглеждат бели, защото кондензираната водна пара отразява напълно светлината попаднала върху тях.

Сивият цвят наблюдаваме, когато слънчевата светлина е погълната равномерно от облачната покривка.

Тежат ли облаците?

Въпреки, че изглеждат леки и пухкави, в действителност облаците са доста тежки. Един средно голям, снежно бял, пухкав облак може да тежи до 500 000 кг.

Тежестта на един облак идва от факта, че все пак той е изграден от много малки водни капчици, които имат някаква маса. След това се взема в предвид гъстотата и големината му.

Природата се е погрижила да придържа тази тежест високо над нас като я е разпределила равномерно върху голямо пространство. Освен това, гравитацията няма почти никакъв ефект над много малките капчици, които образуват един облак.