Ако искаме да се храним здравословно и балансирано трябва да обърнем внимание на основните хранителни качества на храната, която консумираме.
Протеин
Както знаем тялото има нужда от двадесет аминокиселини, от които единадесет то само си синтезира. Останалите девет се наричат незаменими аминокиселини, които ние му набавяме с храната.
Протеинът е молекула в храната, която тялото може да разгради до тези незаменими аминокиселини – триптофан, треонин, метионин, лизин, валин, изолевцин, левцин, хистидин и фенилаланин.
Той е градивния елемент на тялото, защото изгражда всички органи, заедно със кожата, косата, мускулите и ноктите. Протеинът е изключително важна част за развитието и правилното функциониране на организма.
За съжаление, обаче телата ни не могат да съхраняват протеин така, както мазнини и захари. Тоест, ако тялото не получава протеин, то започва да разгражда мускулите, за да си го набави. Затова, е добра идея непрекъснато да се разнообразява протеина, който телата получават.
Необходимо количество протеин
Количеството протеин, от което се нуждаем варира в зависимост от годините, възрастта и физическата активност. Повече протеин е добре да приемат децата, юношите и хора, които водят много активен живот.
Можем да придобием приблизителна представа за количеството протеини, от които се нуждае организмът ни ежедневно като умножим теглото си в килограми по 0.8.
Храни богати на протеини
Повечето храни съдържат някои протеини, но днес ще се спра на тези, които съдържат най-много протеини.
Месото
Разбира се, месото е един от основните източниците на протеини. Може да избирате меса с високо или ниско съдържание на наситени мазнини. Важното за балансирания прием на протеини и мазнини е и начинът на приготвяне. Пържените ястия съдържат протеини, но и по-високи нива на наситени мазнини.
Риба
Друг добър източник на около 20 грама протеин са рибата и хайвера й.
Яйцата
Едно средно голямо яйце съдържа около 6 грама протеин, и разбира се сварените яйца са по-добрия избор пред пържените.
Ядки и семена
Освен източник на много минерали и витамини, ядките и семената ни снабдяват и с протеини – бадеми, кашу, орехи, фъстъци, овес, тиквено, слънчогледово и ленено семе.
Млечни продукти
В обезмасленото и полуобезмасленото мляко са премахнати голяма част от мазнините и следователно съдържанието на протеин и калций е повече. Избирайте нискомалени сирена, сметана и извара.
Бобови храни
Фасулът и лещата са добър начин да си набавим растителни протеини. Много протеини има и в зрелите соеви зърна, продуктите от соево мляко и тофу.
Други
Други храни, които предлагат добър набор от протеини са пълнозърнести и пшенични трици, кафяв ориз, овес и ечемик.
Високо съдържание на протеини има и в някои зеленчуци като броколи, аспержи, карфиол, авокадо и брюкселско зеле.
Може да разнообразявете приема на протеин с протеинови добавки и шейкове и аминокиселини на хапчета. Изборът е ваш.
Основната цел на здравословното и балансирано хранене е да осигурим на тялото необходимото количество вещества, които то само не може да си набави. Приемът на протеини е изключително важен за това то да изглежда и да функционира добре. Освен това, надабянето им е изключително лесно и вкусно.