10 факта, които бихме искали да знаем за диамантите

Сподели с приятели

Диамантите са впечатляващи! Тези от нас, които се интересуват от тях знаем, че те са най-здравия елемент и само един диамант може да повреди друг.

Знаем, че около тях има доста митове и легенди. Но колкото и много информация да имаме за тях, винаги има неща, които може да ни изненадат.

Много от диамантите се образуват на повече от 100 км под земата

Тези уникални камъни, способни да разпръснат светлината по най-невероятния начин се сформират в абсолютна тъмнина, дълбоко под земата. Повечето естествени диаманти се образуват в литосферния пласт на планетата на дълбочина между 140 и 190 км под земата.

Затова и когато има вулканични изригвания, магмата носи със себе си диаманти. Те са скрити във вулканичните скали, които се образуват след изстиването на магмата.

Диамантите са вечни

Едва ли има човек, който да не е чувал невероятната песен „Diamonds are Forever“. И това е самата истина. Те съществуват от милиарди години и ако не бъдат счупени или наранени ще продължат да съществуват. Най-старите открити диаманти се оценяват на над 4 милиарда години.

Диамант може да бъде разрязан с едно движение

Разрязването или разделянето на диаманти е доста сложна процедура, защото те са доста крехки, но поставени правилно могат да се разделят с един удар. Така че, не се притеснявайте за диамантените по бижутат си, искат се доста познания в областта, за да ги разбиете.

Добиват се повече от милиони карати диаманти всяка година

Този главоломен добив на диаманти е продиктуван от както от бижутерския бизнес, така и от индустриални и медицински нужди. Много от хирургическите скалпели например са направени с диамантени ножове.

Диамантите са 100% чист въглерод, както и графита в молива

Да, вярвате или не, графитът използван в моливите е направен от 100% въглерод, както диамантите. Единствената разлика е, че кристалите са подредени по различен начин, което прави графита непрозрачен и мек.

Всеки диамант е уникален

Няма два еднакви диаманта, всеки сам по себе си е различен. Всеки диамант има свои уникални характеристики, недостатъци и цвят. Също както нашите пръстови отпечатаци, тези неща го правят единствен по рода си.

Повече диаманти са жълти

Смятаме, че диамантите са бели поради факта, че сме свикнали да ги виждаме предимно в такъв цвят. Истината е, че повечето имат жълт оттенък или нюанс, който може да варира до кафяво, сиво, оранжево или по-разчупени цветове.

Диамантите светят на тъмно

Някои диаманти имат в структурата си флуоресценция, която им позволява да светят под ултравиолетова светлина.

Няма перфектни диаманти

Като всяко нещо в живота, диамантите имат по някой недостатък, който го предпазва от това да бъде съвършен. Има ли перфектно тегло на карата? А какво ще кажем за перфектния разрез? Няма перфектни диаманти, защото повечето характеристики при тях са субективни.

Първата употреба на диамантите

Според изследванията на физика Петър Лу първите диаманти са били използвани за полиране на брадви. Странно е да си го представим, нали? Лу и екипът му, смятат че преди 4500 години, китайците полирали брадвите си, за да получат огледално покритие.

Как да не обичаш диамантите?