10 невероятни факта за октоподите

Сподели с приятели

Октоподите са изключително сложни и тайнствени морски създания с дълъг списък от скрити таланти. Тези безгръбначни обитатели правят живота в океана вълнуващ години наред.

Октоподите са умели майстори на отбраната, способни да се скрият целите за секунди. Те са изключително гъвкави и могат да възстановяват изгубените си пипала.

Да видим обаче на какво още са способни:

Получават името си от гръцки език, където окто означава осем – а те имат по осем пипала. Срещат се над 300 известни вида по целия свят.

Имат по три сърца

Октоподът имат две по-малки сърца, които са близо до хрилете и обогатяват кръвта с кислород, преди да я пренесат в третото голямо сърце. Едва тогава голямото сърце разнася свежата кръв към останалата част от тялото.

Имат синя кръв

Кръвта им е синя, защото е на базата на мед, която е по-ефективна в пренасянето на кислород в студена ниско-кислородна среда.

Експерти в камуфлажа

За по-малко от секунда октоподът може да промени цвета на цялото си тяло, защото има три слоя кожа. В най-външния слой се съдържат клетките хроматофори, които откриват сигнали от подлежащите нерви и мускули, за да променят цвета.

Средния слой пък е изграден от огледални клетки наречени иридофори. Те имат свойството да отразяват яркостта на околната среда. А най-вътрешният слой на кожата съдържа бели клетки, които осигуряват контраст на цветовете и моделите на външните слоеве.

Имат кратък живот

За жалост, октоподите имат кратък живот, който варира от 1 до 5 години. След чифтосване мъжките екземпляри се скитат и умират. Женските, от друга страна, умират веднага след излюпването на яйцата.

Имат малки мозъци

Въпреки, че сме виждали как съумяват да намират решение в трудни ситуации, октоподите имат малки мозъци. Интересното при тях е, че около две-трети от мозъчните клетки на октопода се намират в пипалата му. Това им позволява да изпълняват по няколко задачи едновременно и кара отделено пипало да реагира при болка.

Могат да възстановят пипало

Освен гущерите и морските звезди, октоподите също могат да възстановяват загубени крайници. В случай на заплаха от хищници, те отделят пипало като заблуда, а след това си го отглеждат наново.

Обонянието им е в пипалата

Така наречените „чаши“ по пипалата на октопода не само им помагат да се придвижват, но и да миришат.

Имат скрити човки

Човките им са изградени от кератин, също както нашите коса и нокти. Октоподите ги използват, за да доставят отрова на плячката си и да разчупват раци и мекотели.

Виждат същото

Независимо от позицията на тялото, октоподите могат да поддържат очите си в еднаква ориентация. Сензорните рецептори статоцисти поддържат зениците им балансирани, докато се движат. Това им позволява да виждат същото без значение от позицията на тялото и главата им.

Използват мастило

Октоподите използват мастило, за да разсеят плячката и за да могат да изчезнат. Мастилото има ензимът тирозиназа, който причинява ослепително дразнение на очите и разбърква вкуса и обонянието на жертвите им.

И не на последно място, да не забравим да кажем, че всеки вид октопод има отрова в тялото си. Тази отрова предава на жертвата си чрез ухапване с човката си.

Най-опасният октопод за хората е октоподът със сини пръстени. Води се като едно от най-отровните животни в света, защото съдържа смъртоносен тетродотоксин, с който може да задуши над 10 души.