Как да обогатим комфортната си зона

Сподели с приятели

Всеки човек понякога изпитва силното желание да направи нещо ново и различно, но в повечето случaи си остава само с желанието. Причината да не успеем да се измъкнем от рутинните си дейности се нарича „комфортна зона“.

Какво обаче представлява тя? Ограничава ли ни по някакъв начин? Ще има ли полза за нас да прекрачим границите й? Как да го направим?

Зона на комфорт

Комфортната зона е нашето безопасно място, която отразява мислите, очакванията и самите нас. Това е пространството, в което поведението и дейностите ни се вписват в даден модел или рутина, която води до минимален стрес и риск.

Излизането от тази зона става много трудно, защото се насочваме към непознатото, което ни излага на по-голям риск и тревожност.
Зоната на комфорт е естествено състояние към което всеки човек се стреми, за това няма как да твърдим, че тя е нещо лошо или добро, което ни дърпа назад.

Истината е, че всички се нуждаем от това познато пространство, което ни прави сигурни и спокойни, за да можем изцяло да се насладим от ползите му, когато го оставим.

Какви са позитивите от разчупването на комфортната зона

Малка доза безпокойство може да повиши умствената продуктивност. Пример за това могат да бъдат поставените срокове и очаквания, които повишават амбицията и стремежът ни да научаваме нови неща и да правим повече.

Излизането от зоната на комфорт ни прави по-адаптивни към промяна и поемане на рискове. Ако свикнем сами да правим малки и контролирани промени ще успеем да се адаптираме по-бързо и лесно към внезапни такива.

Освен това, ако веднъж сме започнали с малки стъпки да излизаме от зоната, с времето започваме да ги правим все по-уверено, смело и почти без да се замисляме.

Възможно е дори да промени гледната ни точка и начина, по който гледаме на живота. Изучаването на нови умения, търсенето на нови преживявания и идеи ни зареждат и обогатяват.

Как да я разширим?

Всички сме различни като хора, характери и емоции, но всички имаме своята комфортна зона. Вaжното е да разберем до къде се простират нейните граници и дали искаме наистина да ги преминем.

Естествено това, което се отразява на един добре може да бъде минус за друг.

Да правим различно ежедневните дейности

Идеята тук е да започнем от по-малки промени като да отидем пеша на работа, да променим маршрут, който използваме или да хапнем различна храна. По този начин ние сами умерено провокираме себе си и виждаме дали ни се отразява добре или не.

Да отделяме повече време при взимане на решения

В днешно време, скоростта и бързото мислене се ценят много в личния живот и работата и едно малко забавяне в това отношение би ни накарало да изпитаме неудобство.

Отделянето на малко повече време за взимането на решение може да ни изтласка от комфортната зона. Идеята тук е да наблюдаваме какво се случва, да го обмислим и чак след това да реагираме.

Да опитаме нещо ново и непознато за нас

Израстването и развитието ни като личности се случва във всеки един момент, в който научаваме нови неща, придобиваме опит и преоткриваме себе си, благодарение на неочаквани преживявания. Всяко едно ново нещо, което ни кара да изпитваме някакъв вид неудобство разширява комфортната ни зона.

Ако мислим, че не можем да пеем – отиваме на караоке, ако изпитваме притеснение да говорим пред аудитория – тренираме пред семейство и приятели, ако не можем да плуваме – учим се. Като цяло се опитваме с малки стъпки да вървим към това, което ни причинява известен дискомфорт.

Има много други начини за преминаване на нашите лични граници. Може да научим нов език, да сменим професионалната си квалификация или да пътуваме. Посещението на различни и непознати места и срещата с хора от други култури е може би един от най-добрите варианти да разширим зоната си на комфорт.