6 интересни факта за калинките

Сподели с приятели

Кой не обича калинките? Малките червени бръмбари са полезни хищници, които разцъфват като цветя през пролетта.

Съществуват над 5000 различни вида и в някои култури са приемани като знак за късмет. Еднаквата им форма се допълва блестящо от разнообразните им цветове и шарки. Най-често срещания вид има лъскаво червено-черно тяло със седем точки.

Калинките

Обичаме ги не само зареди грациозността и красотата им, но и защото са абсолютно безвредни за нас. За фермерите обаче, те са повече от летяща красота. Те ги приемат като приятели, които им помагат срещу вредителите по растенията.

Калинките имат овални куполовидни тела, предимно черни глави с бели петна отстрани и шест крака. В зависимост от вида им, шарките могат да бъдат с ивици, петна или изобщо да липсват. А, ярките цветове, на които се възхищаваме са защитният им механизъм, с който предупреждават нападателите да не ги ядът.

В случай на опасност, прекрасните същества отделят жълта, мазна течност от ставите в краката си. Ако и това не проработи, те се преструват на умрели – стоейки неподвижно. Въпреки защитните им механизми, те често стават жертва на птици, водни кончета, паяци и жаби.

Какво не знаем?

Обикновено калинките живеят от една до около три години. Снасят яйцата си от долната страна на листата, където има листни въшки. Тук отново в зависимост от вида можем да наблюдаваме разнообразие от личинки.

Ларвите растат доста бързо и само седмица след като са образували какавида се появяват зрелите блестящи калинки.

Ларвите наподобяват малки алигатори

Може би всички сме ги виждали, но не сме знаели … пък и кой би предположил, че черните, малки същества с бодливи крака и тела приличащи на алигатори са ларвите на калинка.

Практикуват канибализъм

Ако нямат достатъчно храна калинките биха направи всичко, за да оцелеят – дори това да означава да се самоизяждат по между си.

Новопоявилите се калинки, яйцата и какавидите също осигуряват протеин. Освен това се смята, че умишлено снасят безплодни яйца като готов източник на храна за яйцата си.

Хранят се обилно

Почти всички калинки се хранят с меко-кожи насекоми, акари и листни въшки. Гладната калинка може да погълне до 50 листни въшки на ден или над 5000 насекоми средно в живота си.

Имат скрити крила

Гледайки калинката изглежда сякаш лети с цветните си крила, но те са само защитна обвивка-крила. Скритите им двойни, крехки и стройни крила се разгъват за излитане.

Преживяват зимата

Въпреки, че свързваме калинките с топлите летни дни, те са с нас дори през зимата.

Прекарват я в състояние на покой, сгушени на групи под листа или в трупи. Дори по-близо отколкото можем да си представим – в пукнатини в къщите ни. За щастие не се хранят с храната и мебелите.

Единственото, което може да ни притесни са следите от вредната защитна течност, която оставят по повърхностите.

Не виждат, но усещат аромат

Въпреки очите, с които природата ги е дарила калинките не виждат добре. Могат единствено да правят разликата между светло и тъмно.

За сметка на това разполагат с антени с помощта, на които улавят аромат, опитват вкус и усещат обстановката около тях.