Каква е разликата между вирусните и бактериалните инфекции?

Сподели с приятели

Въпреки, че често използваме взаимнозаменяемо понятията „вирус“ и „бактерия“ между тях има огромна разлика от медицинска гледна точка. За това подсказва и различният курс на лечение, който се предприема в зависимост от вида на инфекцията.

Всъщност това е най-голямото разграничение, на което трябва да обърнем сериозно внимание. Докато антибиотичните лекарства се справят успешно с бактериите, те не са ефективни срещу вирусите и неуспешното лечение с подобни може да доведе до антибиотична резистентност.

Бактериите

Бактериите са малки, живи микроорганизми, които се възпроизвеждат. Смята се, че те са първият вид живот на земята, от който всъщност зависи самият живот на нея.

Те представляват самостоятелни, сложни клетки. Способни са да оцеляват сами, както вътре така и извън тялото ни. Истината е, че те са навсякъде около нас. Голяма част от бактериите са вътре в тялото ни – най-вече в червата, за да спомагат храносмилателния процес.

Патогенните бактерии са малкото на брой бактерии, които причиняват инфекции при хората. И тъй като са способни да оцеляват във всяка среда се заразяваме чрез докосване на повърхности, ухапване от насекомо, приемането на храна или вода и интимен или близък контакт с хора.

Сред най-често срещаните бактериални инфекции са туберкулоза, бактериален менингит, бактериално хранително отравяне, тетанус, инфекция на пикочните пътища и други.

Въпреки, че антибиотиците са правилния подход, прекомерната му употреба може да доведе до адаптиране на бактериите и способността им да го усвояват. В същото време грешният тип антибиотик и прекомерното му количество поврежда и здравите ни клетки.

Вирусите

Вирусите са още по-малки и от бактериите микроорганизми, които обаче не са живи. За да оживеят и да започнат да се размножават, те имат нужда да влязат в жива клетка-домакин като тези в хората, животните, растенията, бактериите и други.

Вирусите, които ни заразяват действат точно като тези в компютрите. Заразяват клетката и я програмират да произвежда всичко необходимо за размножаването им. Освен това като част от техния жизнен цикъл, някои вируси убиват приемната клетка.

Вирусните инфекции също са заразни и се предават по аналогичен начин като бактериалните. Сред най-често срещаните вирусни инфекции са грип, настинка, шарка, ХИВ, вирусен хепатит и менингит, COVID-19 и други.

Като цяло лечението на една вирусна инфекция се насочва главно към облекчаване на симптомите, докато тялото се бори с нашественика – прием на достатъчно течности, почивка, медикаменти намаляващи симптомите на болка, треска и запушен нос.

Към кой вид инфекция спада настинката?

Обикновената настинка се причинява от редица различни вируси, но най-честите виновници са риновирусите. Заболяването е съпътствано от хрема, запушен нос, умора и болки в гърлото.

След като вирусите не се повлияват от антибиотични средства няма какво много да направим. Докато чакаме настинката да премине можем само да приемаме лекарства, витамини, чай или плодове които да облекчат симптомите.

В случай, че повече от десет дни не усещаме подобрение значи сме развили вторична бактериална инфекция като пневмония, ушна инфекция и други.

Как да се предпазим?

Колкото и да се пазим е почти невъзможно да избегнем напълно досега до вируси и бактерии. Но, безспорно предприетите предпазни мерки определено намаляват риска от заразяване:

  • измиване на ръцете преди хранене и след баня
  • не споделяне на лични вещи
  • избягването на контакт с лицето, носа и устата с мръсни ръце
  • ограничаване на контактите при заболяване
  • използване на средства против насекоми
  • водене на разумен полов живот