8 факта за потта

Сподели с приятели

Независимо дали сме стресирани, притеснени или тренираме, потта има своята цел. Тя е изключително важна функция поддържаща работата на телата ни, макар и често да ни кара да се чувстваме неудобно.

Както наличието на пот така и липсата й е знак, че може би се случва нещо нередно с тялото ни.

От къде идва?

Идеалната температура за нормалната работа на тялото ни е 37 градуса. Мозъкът ни не харесва по-високи температури от оптималната и се старае да поддържа тялото ни охладено и комфортно.

Частта от мозъка отговорна за контрола на температурата започва да изпраща сигнали на тялото ни да се поти. В отговор специалните потни жлези в кожата започват да произвеждат пот.

По-големия процент от потта е изцяло вода, в която може да има малки количества други химикали като амоняк, соли, захар и подобни.

Потта напуска тялото през малки пори по кожата и при досег с въздуха започва да се изпарява, поддържайки тялото ни охладено. Тя сама по себе си няма мирис и цвят. Неприятната миризма от тялото се получава, когато кожните бактерии се смесят с потта.

Всеки човек има от 2 до около 4 милиона потни жлези, чиято най-голяма плътност е по дланите на ръцете и ходилата на краката. И въпреки, че почти всяка част от тялото преминава през някаква промяна, броя на потните жлези през годините остава не променен.

Какво я задейства?

Тялото ни произвежда пот не само, за да ни охлади. Нервната система например контролира потенето свързано с упражнения и повишаване на температурата.

Емоционалната пот идва от апокринните жлези, които са по-големи и са предимно разположени на слабините, подмишниците и гърдите. Тя не служи за охлаждане на тялото, а за да го подготви за евентуалната борба с предизвикателството.

Пикантните храни, които съдържат капсаицин подлъгват мозъка да мисли, че телесната температура се е повишила. Така той задейства производството на пот.

Същото въздействие върху мозъка има и алкохола, който ускорява сърдечната честота и разширява кръвоносните съдове, също както при тренировка.

Има храни които могат да подсилят неприятната миризма

Храните не само предизвикват потене, но повлияват и начина по който мирише потта. Тези с високи нива на сяра като зеле, броколи, чесън и лук могат да променят миризмата на тялото ни.

Химическа реакция оставя жълти петна

След като потта е безцветна, защо често намираме следи от жълти петна по дрехите си?

Те са в следствие на химичната реакция между потта и антиперспиранта ни, чиято основна съставка е алуминий. В моментът, в който солта от потта се срещне с алуминия се появяват петната.

Рядък ген определя дали подмишниците ни да произвеждат миризма

Този ген се нарича ABCC11 и е по-често срещан при хора от източноазиатски произход.

Хранене с ниско съдържание на натрий води до по-солена пот

Имаме по-солена от обикновена пот, ако попадайки в очите или раните ни предизвиква щипене или раздразнение. Разбира се, хубаво е да възстановим загубения натрий като хапваме кисели краставички, доматен сок и други.

Много малко животни (като изключим хората) използват потта за охлаждане

Освен за охлаждане, потта има и други приложения като премахване на токсини, осигуряване на сцепление на длани и лапи и разбира се, разпространяване на феромони.

Мъжете се потят повече от жените

Жените имаме повече потните жлези от мъжете, но се потим по-малко то тях. Като плюс е и факта, че женското тяло изпарява потта по-ефективно върху кожата си, която охлажда тялото без изпотяване.

Екстремното изпотяване

Хиперхидрозата е състояние, в което се наблюдава екстремно изпотяване без наличие на конкретна причина.

Хората страдащи от това състояние изпитват дискомфорт от изпотяване на подмишниците, дланите и други места. За съжаление, често това състояние пречи на социалния им живот.

Зони без потни жлези

Единствените места по тялото, където няма потни жлези са устните, ушите и ноктите.

Аромат на щастие

Според определени проучвания правени в сферата можем да произвеждаме миризма, която показва щастие. Този аромат се приема от околните и предизвиква усещане за щастие в тях.

В крайна сметка излиза, че потта от щастие е като усмивката – заразна.