Да спасим и посaдим дърво!

Сподели с приятели

Дърветата не са само сянката, която жадуваме в горещите дни и красотата,на която искаме да се насладим. Те са едни от най-първите живи организми на планетата и един от най-големите природни ресурси, които поддържат живота.

Дърветата

Те правят света ни по-красив и мистериозен със древните гори и приказни природни гледки. Те са там, когато нас вече ни няма и не са подвластни на климатични условия или местоположение.

Корените са най-важната част, която захранва растението с необходимите му хранителни вещества. Намират се под или над земята като могат да бъдат силно разклонени или не. Задачата им е да транспортират водата до всяка една част от растението.

Другата важна част на дървото са листата, които извършват процеса фотосинтеза. Те приемат издишания от нас въглероден диоксид и с помощта на водата и слънцето създават вид захар, необходима за дървото.

В допълнение, дървото освобождава кислород, който пък е жизнено важен за съществуването ни. Зависими сме едни от други – дърветата разчитат на нас за въглероден диоксид, а ние на тях за кислород.

Нека дърветата да бъдат с нас!

Дърветата са нашата пречиствателна станция, която филтрира опасните замърсители, предпазвайки ни от здравословни проблеми и предотвратявайки евентуален фатален край. Затова е важно да ги пазим и да даваме живот на нови.

Домът на дивата природа

Сами по себе си, те са уникална екосистема и дом за разнообразни видове животни и растения. Дърветата предлагат храна, вода, защита и подслон за гъби, птици, насекоми, бозайници и други.

Разговарят по между си

Дърветата имат своя собствена интернет мрежа, по която се свързват. Използват гъбите, които се намират в и около корена, за да усвояват повече вода и хранителни вещества, а им отдават захари.

Тази специална гъбичната мрежа, която е само на сантиметри под краката ни е начинът, по който те комуникират по между си.

Пречистват водата

Със своите листа, клони и стволове, те контролират до някаква степен валежите. С корените си не само поемат част от водата, за да не стигне до реките, а и придържат почвата на мястото й.

Обогатяват почвата

Цикълът им на живот има етап на пробуждане и етап, който спокойно можем да наречен зимен сън. На пролет се пробуждат и създават невероятната зелена приказка, към която никой не може да остане безпристрастен.

А на есен дават своя принос за здравето на почвата. Падналите листа и ненужни клони са органична материя, която се разгражда и обогатява почвата с хранителни вещества.

Това повишава способността на почвата да абсорбира и задържа вода като ни предпазва от наводнения.

Отделят химикали, с които призовават за помощ от вредители

Дърветата изглеждат като безпомощни гиганти, но това съвсем не е така. Те произвеждат химикали, които им помагат да се справят с вредителите.

Едните химикали са за мигновено действие спрямо нашествениците, които се хранят с листата им. Другият вид химически сигнали са предупреждаващи за другите дървета да са подготвени за нападение.

Отделят и сигнали привличащи паразити и хищници, които да убият нашествениците. Тоест, ако едно ябълково дърво е нападнато от гъсеници, то ще извика на помощ птици, които обичат да ги похапват.

Подобряват физическото и психическото ни здраве

Може и да имаме вроден афинитет към природата, но определено в тяхно присъствие се чувстваме спокойни, щастливи и енергични. Тези усещания се провокират от отделяните от дърветата химикали наричани фитонциди.

Те намаляват кръвното налягане и тревожността, и повишават прага ни на болка, независимо от вида й.

Дърветата са изворът на живот за света ни и ако все още не сме го направили – време е да посадим дърво!