Повечето хора са склонни към мигрена, която се изразява в болезнени атаки веднъж или два пъти на месец. Ако обаче мигрената ни е хронична, главоболието зачестява и варира между 10 – 15 дни в месеца.
Страдащите от мигрена нямат нужда от описание на болката, защото знаят, че тя не е просто много лошо главоболие. Наясно са, че воденето на нормален живот с честите и тежки пристъпи се превръща в истинско изпитание.
Мигрената
Мигрената е неврологично състояние, което означава че се причинява от срив на клетъчната активност в мозъка. Състоянието се характеризира с множество симптоми като интензивни главоболия, гадене, изтръпване и изключителна чувствителност към звук и светлина.
Често заболяването се предава по семейна линия независимо от възрастта. Тоест, можем да получим мигрена както в ранна детска възраст така и на по-късен етап от живота си. За съжаление, дали зареди ежемесечните промени в организма или не, жените сме по-склонни към мигрена от мъжете.
Тъй като няма точна и ясна причина за мигрената, на нея се гледа като необичайна мозъчна активност. Именно тази активност повлиява начина по който химикалите, нервите и кръвоносните съдове си общуват. В следствие на променената комуникация ставаме по-чувствителни към определени неща, които могат да я предизвикат.
Най-често срещаните причини са:
- Емоционални преживявания – стрес, тревожност, депресия
- Хормонални промени – променените хормонални нива предизвикват мигрена по време на месечния цикъл
- Физически причини – недоспиване, умора, неразположение в раменете и шията, ниска кръвна захар
- Храни и напитки – нередовно хранене, дехидратация, алкохол, големи количества кофеин и някои видове храни
- Околна среда – трептящи екрани, силен шум, остри миризми, ярки светлини и температурни промени
Както и да го погледнем, излиза че почти всяко нещо около нас, дори самите ние сме потенциална причина за провокиране на мигрената. Но, трябва да се опитваме да избягаме от желанието да обвиняваме себе си за това.
Мигрена без главоболие?
Напълно е възможно да имаме мигрена без главоболие. В този случай, липсата му дава превес на останалите симптоми като шум и светлина. Това разбира се не я прави по-малко поносима.
Този вид мигрена не изисква специфично лечение, защото безпокойството, което предизвиква обикновено отшумява след като вече знаем причините.
Видове мигрени
Има няколко различни вида мигренозно главоболие, които предполагат и разнообразни симптоми.
Хронична мигрена
Този вид мигрена се определя като болка, която се изпитва в продължение на повече от десет дни месечно. Тя е по-често срещана при жените отколкото при мъжете.
Хемиплеглична мигрена
Тя се дели на два вида – фамилна и спорадична хемиплеглична мигрена. Характеризира се с предшестващи симптоми, треска и евентуална парализа на едната част на тялото. За щастие се среща изключително рядко.
Коремна мигрена
Този вид мигрена се среща по-често при децата. Изразява се в коремна болка, гадене и повръщане. Много често те нямат симптоми като малки, но в последствие развиват мигренозно главоболие.
Мигрена с аура
Това е така наречената класическа мигрена. Обикновено е придружена с говорни, зрителни или сензорни смущения преди или по време на атаката.
Лечение
Има многобройни лекарства, които могат да се използват като превантивно лечение. Възможно е обаче, те да имат странични ефекти, затова първо – трябва да са изписани от специалист и второ – ниската доза да се увеличава постепенно. Все по-често в превантивното лечение се включват витамини, минерали и лекарства на билкова основа.
Както споменахме и по-горе, мигрената без главоболие няма нужда от специфично лечение. При запознаване с факторите, които я предизвикват, те лесно могат да бъдат избегнати напълно или поне до известна степен.
При мигрената с главоболие е от изключително значение да се консултираме със специалист, който да назначи най-удачното лечение. Основната цел е да се намали до минимум тежестта и честотата на главоболието.
Как да си помогнем сами?
В зависимост от симптомите можем да избягваме определени храни, навици и неща, в които сме сигурни че ни пречат. Един хубав масаж, сън, разходка сред природата или йога винаги биха били от полза, защото имат способността да отпускат тялото и духа.
Напитка с малко кофеин може да намали главоболието, стига да не прекаляваме с количеството. Джинджифилът също идва на помощ за облекчение на симптомите като чай или в натурално състояние. Всяко едно нещо, което сме открили сами за себе си, че ни помага е плюс в борбата с мигрената.