Бъдещето на регенерацията на тялото

Сподели с приятели

Някои части от тялото ни могат да се възстановяват доста добре след нараняване, но не всички. И докато някои животни имат способността да регенерират крайници, за нас това е невъзможно.

Регенерацията

Регенерацията е процес на възстановяване на повредена или липсваща част от орган. Черният дроб и кожата ни могат да се регенерират.

Ако част от черния дроб се повреди от заболяване или нараняване, той се възстановява до първоначалния си размер, но не и форма.Кожата също се справя успешно с обновяването и възстановяването.

Бъдещето на регенерацията

Главната роля на регенеративната медицина е да създаде нови или да намери начини за регенерация на повредените тъкани в тялото, които не можем да възстановяваме.

Стремглавото развитие на технологиите в медицината ни помагат да живеем по-дълго. Непрестанно се изследват и откриват нови начини за обновяване или замяна на повредени човешки органи.

Да отпечатаме части от тялото

Триизмерното печатане е една нова и експериментална стратегия, която се използва за изграждане на био-изкуствени части и органи на тялото.

Едновременно се поставят по един слой клетки там, където са необходими, за да се получи необходимата форма. Това може да помогне да се отпечатат клетки от кожата върху изгаряния и рани като вместо мастило използваме клетки и гел.

Стволовите клетки

Стволовите клетки са другият начин, с който допринасяме за възстановяването на органите. Смята се, че при заместване на увредените клетки със здрави – здравословният проблем изчезва.

С тяхна помощ може да се избегнат заболявания като Паркинсон, сърдечен удар, генетични дефекти и други.

Отглеждане на изкуствени органи

Изкуствено създадения орган представлява инженерна тъкан, която замества естествената като дублира и засилва специфичната му функция.

Технологията за отглеждане на изкуствени тъкани се базира на триизмерни скелети, които позволяват на клетките да се развиват правилно. Доказателство за успешната й работа са вече създадените изкуствена кожа, хрущял, пикочни мехури и кръвоносни съдове.

Предизвикателството идва от създаването на твърди органи като сърце, дробове, панкреас, черен дроб и бъбреци. Тези по-дебели органи имат сложна архитектура, която се сформира от различни клетки и кръвоносни съдове, осигуряващи хранителни вещества и кислород.

За да се изгради един орган, имаме нужда от източник на клетки и контрол на правилния им рaстеж като се контролира баланса между температурата, хормоните, pH и други фактори. От голямо значение за успешно създаден орган е и излагането му на силите, които реално изпитва в тялото ни.

Поради сложната си структура, много често се ползват естествени органи, които се оголват до съединителна тъкан и кръвоносни съдове и се използват като скелет. На базата на тази технология вече съществуват изкуствено създадени сърца, бели дробове и черен дроб.

До пълното навлизане на подобен тип технологии в ежедневието ни може би ще отнеме десетилетия. Но, ще дадат огромен тласък на човешките възможности и живот, променяйки списъците с чакащите за трансплантация.