Биотин за здраве и красота

Сподели с приятели

Повечето от нас, още от малки мечтаем за дълги, изпълнени с блясък и мекота коси като на русалки. Но, не за всички ни тази цел е така лесно достижима.

В допълнение на това, че всеки организъм е различен влияят и фактори като генетика, хормони, стрес и начини за грижа. Да не говорим, че с напредването на възрастта скалата за външния ни вид тръгва надолу.

В търсене на средства да я поддържаме в някакви нормални граници много често попадаме на витамина биотин, който присъства като съставка в много продукти за красота.

Какво представлява биотинът?

Биотинът е водоразтворим, В-комплекс витамин, известен още като витамин В7. Грижи се за метаболитните, храносмилателни, сърдечно-съдови и нервни функции.

Той е жизненоважно хранително вещество, което помага на тялото да преработи макронутриентите от храната, за да бъдем здрави и красиви.

С негова помощ косата укрепва, ноктите заздравяват, мускулите са подсилени, а сърцето, мозъкът и нервната система са в отлично състояние.

Недостигът на витамин В7 е рядко срещано явление, но се характеризира с проблеми с кожата, загуба на коса, качване на килограми, мускулни болки и промени в настроението. Дефицитът му може да бъде предпоставка за появата на по-сложни заболявания.

Как работи?

Биотинът помага на организма да превърне протеините, мазнините и въглехидратите в енергия, от която се нуждае. Участва в процеса, който контролира гените и този, който координира действията на клетки ни в тялото.

Това води до нормално функционираща нервна система и приятен външен вид.

Косата

В витамините улесняват създаването на аминокиселини, които засилват производството на кератин, който е основната съставка на косата.

Тоест, приемането на биотин в нормални количества или приемането на богати на биотин храни, несъмнено допринася за здравината и жизнеността на косите ни.

Ноктите

Витамин В7 полага грижа и за ноктите ни като увеличава развитието на кератин – протеинът, от който също са изградени ноктите ни.

С негова помощ нокътната плочка става по – дебела, твърда и силна. А, ние забравяме за цепещите се и чупещи нокти.

Кожата

Благодарение на биотина рядко се сблъскваме със суха и раздразнена кожа, защото подсилва производството на нови клетки и подпомага правилното функциониране на маслените жлези.

Мозъка

Тъй като биотинът участва в сигнализирането на съобщенията в цялата ни нервна система, той подобрява настроението и мозъчната функция.

Освен това може да предотврати депресия, разтройства на настроението и загубата на памет, защото играя важна роля в синтеза на омега-3 мастни киселини.

Стареенето

Биотинът идва на помощ в борбата със стареенето като участва в производството и метаболизма на мастните кисели, които са необходими на здравите кожни клетки, за да задържат влагата и да предпазват кожата от вредните външни влияния

Сърцето

Както вече разбрахме, биотинът помага за разграждането на мазнините в енергия, от която се нуждаят клетките.

Дефицитът му води до натрупване на мазнината в артериите, което може да причини сърдечни проблеми.

Умората

Витаминът В7 заедно с други витамини от група В успокояват нервната система и се грижат за правилното функциониране на щитовидната и надбъбречни жлези.

Това са жлезите отговорни за здравословния ни сън, апетит, доброто настроение и приливът на енергия. Достатъчните нива на биотин балансират тялото ни и му дават възможност да реагира по – добре на стрес и смущения.

Къде да го открием?

Пазарът изобилства от продукти, а изборът е наш. Но, тъй като ние сме това, с което се храним – нека да видим от къде можем да си набавим биотин.

Някои от най-богатите на биотин храни са: яйчен жълтък, сьомга, пълнозърнест хляб, сирене, банани, домати, ядки, свинско месо, говеждо, дроб, бъбреци, горски плодове, босилек, риба тон, гъби, авокадо, слънчоглед, соя и други.