Живота на кометите

Сподели с приятели

Вселената ни е изпълнена с невероятни неща повечето, от които остават загадка и до днес. Въпреки че сме проучили голяма част от тях, пак не можем да твърдим, че ги познаваме.

Например кометите, които въпреки по – доброто ни разбиране, оставят определени отговори в тъмнина станели въпрос за това дали те са донесли водата или първичния живот на планетата Земя. Може би някой ден ще имаме верния отговор, а може би – не.

Какво са кометите?

Кометите, също като астероидите се водят останки от формирането на планетите в Слънчевата ни система. За разлика от астероидите, които са изградени предимно от метал и скала, те наподобяват мръсни снежни топки.

Изградени са от замразени газове като амоняк, въглероден диоксид, метан и воден лед, в който се съхраняват прахови частици и скален материал.

В момента, в който тези малки тела се приближат до Слънцето, радиацията му стопява повърхността. А, изпаряващите се молекули прах и газ създават блестящите и красиви опашати комети.

Кометите имат по две опашки като едната е съставена от йонизирани молекули светещи в жълто или бяло, а другата – от прах като сочи винаги към Слънцето и свети в синьо.

От къде идват?

Кометите прекарват по-голямата част от живота си в отдалечените райони на Слънчевата ни система, далеч от Слънцето. Идват предимно от поясът на Койпер и облакът на Оорт.

Поясът на Койпер е регион намиращ се извън орбитата на Нептун. Кометите от този регион се характеризират с кратък орбитален период, който е около 200 години.

Облакът на Оорт се намира на светлинна година от Слънцето. Кометите идващи от тук имат много дълги орбитални периоди, които са около милиони години.

Халеевата комета

Халеевата комета е една от най-известните комети, която се наблюдава повече от 2 000 години. Тази периодична комета посещава Земята на всеки 75 години.

Тя е кръстена на своя откривател – астрономът Едмонд Халей, който проучва докладите на три преминали комети и заключава, че всъщност това е една и съща комета. Освен това, предсказва нейното завръщане, но не успява да го доживее.

Тъй като орбиталния й период е 75 – 76 земни години, в момента кометата продължава да се отдалечава от Слънцето като едва през 2023 ще стигне крайната си цел. След това я очакваме обратно при нас през 2061.

Кометите – вдъхновители на суеверия

От самото си откриване и с течение на годините, кометите са били истински феномен за човечеството. И като нещо ново и непознато, хората са ги интерпретирали за знаци за предстояща гибел или предшественици на късмет.

Нерон е смятал, че кометата предвещава смъртта му и в опита си да се спаси убива всички свои наследници. А, Уилям Завоевателят я приема за добра поличба преди нашествието си в Англия.

Умират ли кометите?

Кометите умират когато загубят маса и летливи вещества, или се сблъскат с по-голямо тяло или избухнат в зависимост от гравитацията на Слънцето.

При евентуален сблъсък, кометата се разпада на парчета, които може да паднат на Земята като метеоритен дъжд. А, възможно ли е комета да се удари в Земята?

Истината е, че тонове отломки като парчета и пясъчни зърна удрят земната ни атмосфера и изгарят всеки ден. А, ние ги наричаме падащи звезди.

Подобен удар е възможен и може да бъде пагубен в зависимост от размера на обекта. Но, учените твърдят че наистина опасните и големи обекти, които могат да причинят глобална катастрофа се появяват рядко – веднъж на около няколко стотин хиляди години.

Кометите са зрелищна, ярка гледка в нощното небе. Но, те всъщност са много тъмни и отразяват много малка част от светлината, която попада на повърхността им.