По-голямата част от предлаганите търговски шампоани са пълни с химикали и добавки, които с течение на времето увреждат косата. Тежките химикали се добавят с цел да създават повече текстура, пяна или аромат. За съжаление обаче, те не подобряват външния вид и здравето на косата.
А, за да успеем максимално да избегнем използването на подобни продукти имаме само един вариант – да си направим домашен шампоан. Да, звучи доста трудоемко и може би почти невъзможно, но в действителност е много по-лесно, отколкото си мислим.
Домашен шампоан
Натуралните домашни шампоани са чудесна алтернатива осигуряваща подхранващи качества, които правят косата здрава и силна.
Благодарение на естествените съставки, които всяка от нас има под ръка в кухнята си косите ни изглеждат и се чувстват много добре в дългосрочен план.
Безспорно, предимствата от добавянето на домашен шампоан в рутинната ни грижа за косата са много. Ограничаването на каквито и да е вредни вещества започват да възпрепятстват натрупването им, което моментално позволява на косата да диша по-свободно.
Използването на естествени съставки допринася за почистване на остатъчните наслоявания като същевременно доставят полезни хранителни вещества, които подхранват скалпа и косата.
Домашно приготвеният шампоан определено ни дава свобода – да изберем съставките и аромата според желанията си и нуждите на косата ни.
Ябълков оцет и сода за хляб
Това е може би най-лесния и бърз начин за почиства на косата. Смесваме 1 с.л. сода с достатъчно количество дестилирана вода до получаването на паста. Нанасяме пастата върху скалпа с леки масажни движения.
След това смесваме 1 с.л. оцет с 2 чаши дестилирана вода и изплакваме косата. Можем да заменим оцета с лимонов сок.
Меден шампоан
Антибактериалните и противогъбични свойства на меда поддържат косата и скалпа здрави. Освен това, той не премахва естествените масла от косата ни, защото има същото pH като нея. За да си приготвен меден шампоан имаме нужда от дестилирана вода, мед и етерични масла по наш избор.
Смесваме 1 с.л. мед с 3 с.л. дестилирана вода и 3 – 4 капки от избраните масла. За предпочитане е да приготвяме шампоана само когато имаме нужда от него.
Алое вера с глицерин
Смесваме 2 с.л. гел от алое вера, 2 с.л. растителен глицерин с 2 чаши дестилиране вода в бутилка със спрей. Пръскаме върху мокра коса, втриваме с леки движения в скалпа и косата и изплакваме.
Можем да използваме сместа и като балсам без отмиване.
Кокосово масло с алое вера
Смесваме 1 чаша кокосово масло, етерични масла по избор до 15 капки и 1 чаша гел от алое вера. Сместа можем да сложил в буркан или да разпределим във формички за лед. Съхраняваме я в хладилника.
Охладената смес има гъста пудингова текстура. Масажирането на скалпа премахва мръсотията и подхранва косата. Този шампоан се измива лесно с вода, но ако усещаме косата си мазна – измиваме с чаша ябълков оцет.
Домашен сух шампоан
Каквото и да правим или не, косата ни поема доста замърсявания – прах, цигарен дим и други – в резултат се омазнява. Сухият шампоан, който стана доста популярен през последните няколко години идва на помощ между измиванията на косата.
Най-бързата и лесна рецепта за направата на домашен сух шампоан се състои от 1/2 чаша царевично нишесте и 1/2 чаша сода за хляб. Ако имаме тъмна коса заменяме нишестето с неподсладено какао на прах. И сме готови!
По желание може да ароматизираме сухия шампоан като добавим 3 – 4 капки етерично масло по избор. При наличието на бучки ги натрошаваме, докато цялата смес не стане на прах.