Идентични ли са снежинките?

Сподели с приятели

Снежните дни са едновременно много уютни, забавни и стресиращи – особено, когато сме на път. Това обаче не ни пречи да обичаме топлия шоколад на фона на трупащите се навън нежно белите снежинки.

Обожаваме момента, когато станем част от зимната приказка правейки снежни ангели и човечета, или просто започнем борба със снежни топки.

Снежинките

Снегът представлява малки ледени люспи, които падат на земята, когато водата в атмосферата замръзне до кристали. Тези малки ледени кристали се групират, за да образуват снежинки.

Тоест, снежинките са изградени от ледени кристали, водна пара и прах. Въпросните ледени кристали се получават след замръзването на водната пара върху малко парче прах, което може да бъде вулканична пепел, прашец или метеор.

Водните капчици в много студените облаци се прикрепят към ледените кристали, замръзват и образуват по-голям леден кристал. В създадените кристали, водните молекули се редят във формата на шестоъгълник.

Температурата на облака определя формата на снежинките, а влагата тяхната големина. Присъствието на повече влага гарантира по-големи ледени кристали.

На пръв поглед за нас снежинките са досущ еднакви, но начинът им на пътуване обуславя разнообразната природа на две снежинки от един и същи облак. Докато правят пируети във въздуха, всяка от тях достига земята преминавайки през облаци с различна температура и нива на влагата, които ги оформят в различни размери и форми.

Въпреки това, те се групират във форми по сходни прилики в моделите си като звездна, игла, дантела, плоча, колона, папратна и други.

Интересни факти

Не можем да уловим всички снежинки с устата си, защото има сведения за съществуването на снежинка широка 38 на 20 сантиметра.

Снегът всъщност не е бял

Истината е, че снегът е прозрачен. Докато светлината преминава през ледените кристали, от които е оформена снежинката, тя се огъва и отскача от всеки един поотделно.

Благодарение на отразената светлина, ние виждаме снегът в бяло. Ако трябва да бъдем честни, Бялата Коледа звучи много по-вълнуващо от Прозрачната Коледа, нали?

Може да бъде плашещ

Или по-скоро за някои хора страдащи от хионофобия. Тази фобия представлява страх от снега и всичко свързано с него.

Снежна буря или виелица

Като оставим настрана факта, че думата виелица звучи много по-заплашително от снежна буря, основната разлика между тях е във видимостта и скоростта на вятъра. В действителност и двете могат да бъдат доста опасни.

Снежна слепота

Снегът може да причини снежна слепота тъй като отразява високо ниво на ултравиолетова радиация. Слънчевите очила защитават очите ни като абсорбират тези лъчи.

С каква скорост се движат

Средно голямата снежинка пада на земята със скорост 5 км в час.

Имат и топла страна

Макар и направени от сняг, иглутата се затоплят изцяло от топлината на тялото. Свежият и уплътнен сняг е идеален изолатор, защото представлява задържан въздух, който не може да се движи и следователно не предава топлина.

Снежинките не са единствената форма на сняг

Образуването на снежинки високо в атмосфера не гарантира снеговалеж на земната повърхност. Това се случва само когато температурата на въздуха е под замръзване по целия път до земята.

Суграшица

Снежинките се разтапят частично преминавайки през тънък топъл слой въздух. В моментът, в който излязат от него отново започват да замръзват под формата на малка ледени топчици.

Леден дъжд

Леден дъжд наблюдаваме, когато топлият слой въздух е достатъчно дебел и стопи напълно снежинките, които се приземяват върху студената земна повърхност.

Повечето снежни забавления предполагат използването на много снежинки – иначе няма да имаме прекрасния снежен човек или средновековната крепост.

Но, да видим една единствена снежинка в целия й блясък, съвършенство и красота определено си струва усилията. Знае ли човек – може да открием невиждана до момента форма.