Къде оставихме България?

Сподели с приятели

България е нашата мила родина, която има специално място в сърцата ни. Сякаш докосната от Бог, непреклонната българска земя е приютила уникална природа, традиции, хора и знайни и не знайни дарове.

България

Тя е домът, в който сме се родили и израснали. Домът, в който сме разбрали какво е любов, радост, болка и щастие. Домът, в който са нашите семейства и бащиния дом.

И макар понякога да го забравяме, България е най-съкровеното, топлото и лично кътче за всеки от нас. Независимо къде сме, с кого сме и какво правим, тя е винаги в мислите ни. А, накрая винаги се прибираме у дома.

Оцеляла след множество битки и сражения. Пазила и вдъхновявала народа си за подвизи. Пропила духа си в земите, реките, въздуха и традициите. Насладила се е на честни победи и на смели, борбени и умни българи, готови да пожертват себе си в нейна чест. Грижила се е за своите работливи и неуморни чеда, така както те са давали мило и драго – Родината им да се гордее с тях.

Това е България и несломимият български дух, който с много търпение и кураж, нашите прадеди са градили. Създавайки една велика, прекрасна и красива страна, която да пребъде.

А, къде я оставихме?

България днес няма нищо общо с тази родина, която дедите ни са завещали. Днес тя е пълна противоположност на това, което е било.

Все още обаче, съществуват специални кътчета, в които можем изцяло да се пренесем назад във времето, да се почувстваме горди и силни, че сме българи. Притихнали сгушено в невероятната природа като знак от родината ни, че не се е предала.

Град Котел

Това китно планинско градче се намира в полите на източна Стара планина. Въпреки, че величието на самобитната Възрожденска архитектура е почти унищожена от пожар, българския дух може да се усети във въздуха.

В оцелялата част на града се намира Кьорпеевата къща – музей „Котленски възрожденски бит”, който ни пренася в атмосферата на 19 век. Там се намира и музеят „Старокотленски килими и тъкани”, който проследява развитието на тъкането на известните котленски килими.

Село Широка Лъка

Намира се в Родопите, на 23 км северозападно от Смолян. Широка Лъка е богата на история, чиста природа, автентичен фолклор и уникална архитектура.

Представете си как се разхождате по каменните улички, вдишвате ухание на пушек от запалените печки и се наслаждавате на прекрасните схлупени от сняг къщи.

Село Ковачевица

Селото е истински паметник на историята и архитектурата, намиращ се в Западните Родопи, на около 20 км от Гоце Делчев. То е като машина на времето, която ни потапя в живота на нашите предшественици, докато се разхождаме по калдъръмените улички.

Характерното за строежа на къщите е, че в приземния етаж са помещенията за животните, а на горните етажи са жилищните помещения.

Село Долен

Намира се на 28 км източно от град Гоце Делчев. В архитектурният резерват можем да видим много стари къщи, някои от които не са издържали товара на времето. Разбира се има и доста обновени къщи, които нашепват за отминалото време.

Село Лещен

Намира се отново в Западни Родопи и е на 15 км от Гоце Делчев. Още едно приказно селце, съхранило старите къщи от Възраждането с каменните улички, дървените покриви и големите, масивни врати.

Заобиколено от прегръдката на Пирин, село Лещен ни чака, за да ни припомни от къде сме тръгнали.

Етъра – Габрово

И разбира се няма как да пропуснем Архитектурно-етнографски комплекс „Етър“. Етъра ни приканва с прекрасна природа, история, архитектура и атрактивни занаятчийски работилници.

Потапяме се изцяло в българския бит, култура и дух, защото всички налични обекти работят, така както са били в миналото ни.

Село Жеравна

Намира се в Стара планина, на 12 км от гр. Котел. Връщаме се отново към старинната архитектура, история и съзнание, защото селото е запазило къщи на повече от 300 години.

Специфичното за къщите в селото е, че са изградени изцяло от дърво и много си приличат. Тук е и домът на големия ни писател  Йордан Йовков.

Ето – това е България!