Как да си отгледаме квас за хляб в домашни условия?

Сподели с приятели

Подмяната на някои продукти в кухнята по начин различен от ходене до магазина е изключително важно умение за оцеляване. Един такъв продукт е хлябът, който приготвен в домашни условия няма равен.

Ако сме привърженици на бързите и лесни рецепти за хляб можем да го приготвим със сода. Но, определено този направен с квас винаги заема първа позиция за текстура и вкус.

Всеки, който поне веднъж се е опитвал да си отгледа домашен квас знае, че той изисква редовно захранване, с което да поддържаме живи микроорганизмите. Макар да са навсякъде около нас, в много редки случаи искаме да си ги отглеждаме – за мая или кисело мляко.

Какво представлява маята?

Маята представлява микроорганизми съставени от една клетка. Тези клетки от дрожди или наричани още квасни гъбички растат различно и изключително бързо. Пъпкуването е най-честия им процес на развитие.

Тоест, от външната страна на зряла клетка расте малка клетка с дрожди, докато узрее напълно и се отдели. За целта е необходимо редовно подхранване предимно с захари, благоприятни условия като температура, киселинност и наличие на кислород.

Благодарение на способността на маята да превръща захарите в алкохол се наслаждаваме на бира и вино. А, благодарение на производството й на въглероден диоксид се радваме на пухкавия домашно приготвен хляб.

Как да си приготвим мая?

От всичко казано по-горе стана ясно, че ако искаме да си направим мая трябва да си я отглеждаме. Процесът сам по себе си е леко нестабилен и на моменти труден за контрол, но за сметка на това е изключително лесен.

Другата добра новина е, че за да започнем имаме нужда от съществуваща култура от дрожди, която може да бъде изолирана от различни продукти.

Картофена закваска

Понякога не знаем колко полезни неща всъщност изхвърляме. Така например водата, в която сме сварили картофи е един от най-бързите начини да си отгледаме мая.

Към чаша и половина картофена вода добавяме супена лъжица захар. Получената смес разбъркваме с брашно до получаването на твърда консистенция. Покриваме сместа на топло за една нощ. Ако на сутринта имаме хубава смес, с наличие на мехурчета можем да си приготвим хляб. Ако не – трябва да започнем отначало закваската.

Другият вариант е да сварим един средно голям картоф. След като сме го намачкали е време да го върнем обратно във водата. Покриваме буркана така че до закваската да достига въздуха, но не и насекоми. В края на първите 24 часа започват да се появяват мехурчетата, които са знак за растеж.

За да изпечем хляб обаче, маята има нужда от цели два дни. Когато приключим с ползването й добавяме отново вода, за да продължи да се развива и в следващите два дни.

Брашнена закваска

За този изключително лесен вариант за получаване на мая имаме нужда само от брашно и вода. Добре е да използваме вода без хлор, тъй като антибактериалните свойства на хлора убиват и добрите бактерии.

Смесваме много добре чаша с брашно и чаша с вода и покриваме с плат, който едновременно предпазва от насекоми и позволява на кислорода да преминава.

Няколко часа след приготвянето на маята започват да се появяват първите мехурчета, но е напълно готова за използване едва след два дни. Важното тук е да не забравяме да добавяме към сместа толкова количество вода, колкото сме отнели за дадена рецепта.

Как да изсушим маята?

Приготвянето на мая в домашни условия си е едно истинско предизвикателство не само зареди поддържането и съхранението й, но и зареди транспортирането й.

Какво да правим ако отиваме някъде на почивка, но искаме да си изпечем хляб поне за първите няколко дни? Единственият вариант да пренесем маята е като я изсушим.

За целта разстиламе тънък слой от маята върху хартия за печене и да оставяме да изсъхне или слагаме във фурната на най-ниската температура, докато изсъхне. Ако живеем в много сух и горещ климат покриваме разстелената мая с тензух и да я оставяме на слънце.

Как да я храним?

Храненето е основен елемент в процеса на отглеждане на мая. Тоест добавяме по чаша вода и чаша брашно, за да продължава да расте. Ако отглеждаме дрождите на стайна температура захранването трябва да става ежедневно, а ако е в хладилника – веднъж седмично.

Ако в деня на хранене не печем хляб трябва да премахнем една чаша от маята, така че след захранването съотношенията да са без промяна. Захранването зависи много от температурата в района на култивиране, но обикновено трябва да се прави на всеки 8 или 12 часа.

Кафявият течен слой на повърхността на сместа означава, че маята е гладна. Изсипваме течността, захранваме веднага дрождите като за в бъдеще се стремим да ги захранваме все по-често.

Определено няма нищо по-хубаво и забавно от това да си приготвяме храната сами и все по-малко да разчитаме на хранителните вериги.