Как въглехидратите влияят на здравето ни?

Сподели с приятели

Въглехидратите са основния източник на енергия за тялото. Те са съвкупност от прости захари и сложни въглехидрати. Тялото ни може да се възползва от тях веднага или да ги съхрани като гликоген. А, ако получи прекалено много въглехидрати ги превръща в мазнини.

Въглехидратите

Въглехидратите се делят на два вида – прости и сложни, в зависимост от химическата им структура и колко бързо се усвояват от организма.

Прости въглехидрати

Те са изградени от една или две захарни единици, което позволява добра водоразтворимост и бърза абсорбация от организма. Глюкозата, която телата и мозъците ни използват всеки ден за енергия е проста захар или монозахарид.

Монозахаридът фруктоза се среща в плодовете и зеленчуците. Рибозата е част от рибонуклеиновата киселина, която се намира в клетките на телата ни. Друг монозахарид е галактозата, която се среща в млякото.

Монозахаридите могат да се превърнат в дизахариди като се комбинират с други единични захари. Млечната захар или наричана още лактоза е дизихарид, съставен от галактоза и глукоза. Обикновената бяла захар се състои от молекули на фруктоза и глюкоза.

Сложни въглехидрати

Те се наричат още полизахариди и представляват верига от много на брой монозахариди. Такава верига може да бъде разклонена като дърво или просто да бъде права линия.

Някои видове сложни въглехидрати действат като хранителни запаси в животни и растения. Освен това, те са от изключително значение за клетъчната стена на растенията и скелета на насекомите.

Черният дроб и мускулите ни съхраняват полизахарида гликоген. Нишестето съдържа амилоза и амилопектин и е водонеразтворимо. Когато се храним с богати източници на нишесте като картофи и ориз, имаме нужда от амилозни ензими, за да ги усвоим.

Има ли добри и лоши въглехидрати?

Идеята за добри и лоши въглехидрати, идва от факта че има храни, които са за предпочитане и такива, които трябва да се избягват. Към лошите спадат всякакви храни с прости въглехидрати като бял ориз, хляб, газирани напитки, сладкиши и преработени храни.

Добрите – са сложните въглехидрати като боб, пълнозърнести храни, зеленчуци, плодове и други. Плюсът им е, че се обработват по-бавно и ни зареждат с други хранителни вещества.

Имали правилна диета?

Въглехидратите са съществена част от нормалното функциониране на организма и не можем да ги изключим напълно. Определено, прекомерният прием на въглехидрати допринася за покачването на килограми.

За това, първоначално е добре да ограничим до минимум приема на сладките изкушения, бързите храни и продуктите съдържащи захар и оцветители. След това да повишим физическата активност, която под каквато и да е форма е едно от най-добрите лекарства.

И да се постараем да даваме на организма си необходимите часове сън, които да му позволят да се възстанови и зареди с нови сили.

Какви са ползите за здравето?

Правилните въглехидрати са горивото, от което тялото ни има нужда, за да извършва необходимите функции. Те помагат за производството на сератонин в мозъка, което намалява усещането за тревожност и депресия. Отразяват се добре на когнитивните умения, концентрацията и паметта.

Добрите въглехидрати съдържат и фибри, които ни оставят чувство за ситост. По този начин, те ни помагат в борбата с излишните килограми и поддържането на едно здравословно тегло.

Храни с високо съдържание на въглехидрати, които са изключително полезни:

  • банани
  • сладки картофи
  • киноа
  • червено цвекло
  • грейпфрут
  • боровинки
  • портокали
  • ябълки
  • нахут
  • фасул
  • елда