Какво не знаем за кълвача

Сподели с приятели

Кълвачите са едни от най-невероятните птици на света. Съществуват над двеста вида кълвачи, които се различават по големина и цветове. В света на птиците те са строителите-дърводелци и са единствените, които не живеят в гнездо. Какво обаче не знаем за тях?

Нямат увреждане на мозъка

Въпреки, че кълвачът нанася средно по 12 000 удара на ден в дърво, мозъкът му не се уврежда. Това се дължи на костта, която обгръща целия череп и служи за защита на мозъка. Освен това силата се разпределя равномерно, благодарение на различната дължина на горната и долната част на клюна.

Използват опашките си като трети крак

Когато кълвачът копае в кората на дърво, за да търси храна или да направи дом, той държи кората с ноктите и опашката си, която има остри върхуве. Използва я като опора, която предоставя допълнителна стабилност за дейността му.

Те имат модел на летене

Всички кълвачи имат един и същи начин на летене. Правят три размаха с крила, последвани от кратко плъзгане във въздуха и след това всичко се повтаря.

Имат много дълги езици

Основното предназначение на дългите им езици е за да могат да събират насекоми от дупката, която са изкопали. Освен това те им позволяват да почистят вътрешността на дървената кора.

Сменят домовете си постоянно

Целогодишно кълвачите сменят домовете си. Тези невероятни строители създават нови домове за себе си и така предоставят старите си домове на други малки птици и животни. Кой не би искал кълвач за съсед?

Кълвачите са моногамни

Тези изключително трудолюбиви птици имат само един единствен партньор до края на живота си. Двамата участват активно, както в изграждането на дома така и в отглеждането на малките.

Те нямат гласови струни

Възможно ли е това? Как тогава си комуникират тези прекрасни създания? Те използват кълването като начин за комуникация. Удивително, нали?

Имат козина по ноздрите си

Козинката по ноздрите им ги предпазва от вдишване на дървесни частици. За пореден път се убеждаваме, колко удувителна е природата, предоставяйки всичко необходимо на своите създания.

А кой е най-известния кълвач? Уди Кълвача, разбира се. Той е създаден през 1940 година от артиста Джоузеф Бенсън Хардуей. Анимационния ни любимец е вдъхновен от червеноглавия кълвач.