В основата на светът, който познаваме днес стоят думите развитие и усъвършенстване. Две думи, чиято сила е в това да ни провокират и мотивират. Думи, които поставят първата стъпка към всяка мечта, идея или хрумване изглеждали невъзможни до въпросния момент.
И макар, че все още не сме достигнали нивото, което нашите предшественици са си представяли – безспорно вървим в тази посока. Единственото неизвестно в уравнението е времето, но благодарение на напредъка в технологиите – може би не е чак толкова неизвестно.
В този ред на мисли стигаме до любимите ни коли, които ни осигуряват удобство и наслада. Въпреки постигнатите резултати през годините, иновациите при тях тепърва предстоят.
В далечното бъдеще
Съдейки по филмите за бъдещето, които така обичаме да гледаме една нестихваща мечта си остават летящите коли. Но, не трябва да се съмняваме, че някъде някой не спира с опитите да полети с колата си, въпреки неуспешните такива.
Небето ни предоставя изключителна волност, но как всъщност ще се придвижваме? И се замисляме за самолетите, които въпреки не натовареното въздушно пространство в момента спазват въздушни коридори. А сега да си представим наличните ни коли в полет? Да, определено ще имаме нужда от въздушна инфраструктура за контрол и управление на потока от движение.
В същото време, благодарение на тествана вече технология сме крачка по близо до автомобилите без шофьор. Всъщност, те ще бъдат нашите асистенти, които ще ни водят на работа и ще взимат децата от училище. А кой знае може пък някой ден да пазаруват вместо нас. Реализацията на този проект би премахнал напълно нуждата от това да караме шофьорски курсове.
Благодарение на технологията на 3D принтерите вече има създадени човешки органи. Щом това е възможно, значи с тяхна помощ можем да създаваме още много неща. Нека за момент си представим, как механикът изработва необходимата част за колата ни за минути чрез 3D принтер. Определено спестяваме време и за двете страни, нали? Освен това, с помощта на принтерите ще можем да създадем колата на мечтите си използвайки функции от различни автомобили.
Със скоростта, с която се разраства и развива сферата на технологиите без съмнение един ден всички мечти ще станат реалност.
В близкото бъдеще
Живеем изцяло в дигитална ера – колите, къщите, телефоните ни. Фокусът е основно върху свързаността на технологията в автомобила и диагностичните инструменти, с които разполага.
Истинско изпитание е човек да не се поддаде на безграничните възможности на технологията. Да бъдеш на един клик разстояние от необходимата ти информация – най-ценната валута.
Карти
Помните ли онези големи карти, които родителите ни разгръща когато не бяха сигурни в пътя? Сега са в телефоните и в колите ни. Обновяват се непрекъснато, следят за задръствания, за най-краткия маршрут и прочие.
Навигационните карти ще продължават да се развиват предоставяйки ни все повече критерии, по които да избираме маршрут. Дали да минем по най-безопасния или по най-живописния?
Колата – лекар
Разработват се технологии, които да следят здравето на човек без да имат пряк достъп до тялото. Възможността да имаме лекар в автомобила си е наистина интригуваща.
Шофирайки ще можем да следим работата на сърцето си, кръвната захар, температурата и други.
Разширена реалност
Въпреки, че вече съществуват автомобили, които използват технологията на разширената реалност, все още не е широко разпространена.
Идеята й е да предостави на шофьора възможността да не сваля очи от пътя, предоставяйки му необходимата информация на предното стъкло. Щом сме на пътя значи става въпрос за безопасност – маршрута, скорост на движение, ограничения и други.
Колата – механик
Ако колата ще може да следи нашето здраве, следва да може да следи и собственото си, нали? Тя не само ще следи дали има нужда от механик, но ще може да проучва наличните възможности за такъв и ще си запазва час.
Личен асистент
Една от основните иновации е въвеждането на личен асистент в колата, който изпълнява получени гласови команди. Колата ни ще може да намери най-близкото и най-евтино заведение, паркинг или бензиностанция спрямо предпочитанията ни.
Какви ли биха били автомобилите не след 100, а след 200 години?