Как да караме колите си икономично?

Сподели с приятели

Който и шофьор да попитаме относно основната концепция за управление на автомобил за максимална ефективност – отговорът ще бъде да държим оборотите възможно най-ниски.

Обороти

Всеки път, в който стартираме колата си коляновия вал в двигателя започва да се върти. Той предава мощността на двигателя към трансмисията и от там към колелата. Едно 360-градусово завъртане на коляновия вал представлява един оборот.

Тоест, оборотите в минута се отнасят до това, колко бързо се върти двигателя. Можем да ги следим с помощта на тахометър, който се намира на таблото. Ако стрелката на тахометърът сочи 2, значи двигателят ни се върти с 2000 оборота в минута.

Освен това, тахометърът показва и коя е рисковата зона с най-високия диапазон на обороти, маркирана в червено. Честото и продължително навлизане в тази зона може сериозно да повреди двигателя ни.

Благодарение на оборотите разбираме дали двигателят ни работи правилно и увеличаваме пробега на колата си, сменяйки предавките на правилното ниво на обороти.

Смяна на предавки

Плавната смяна на предавките е едно от основните умения за управление на автомобил. Тук правилото е да минаваме на по-висока предавка при увеличаване на скоростта и – към по-ниска при намаляването й.

Всъщност, скоростите определят количеството мощност, с която двигателя разполага. Например, за разлика от пета, първа скорост ни осигурява доста голяма сила на дърпане, но не и скорост. Тъй като няма правило за спазване на реда на предавките можем при необходимост да сменим от пета на втора.

Изборът ни на скорост ни дава пълен контрол над оборотите. Ако предавката ни е по-ниска, оборотите ни са по-високи. А, колкото по-високи са оборотите, толкова повече гориво се използва зареди по-големия въртящ момент.

Икономично каране

Като цяло оптималният момент за смяна на скорости зависи от комбинацията двигател – скоростна кутия. Но, с течение на времето придобиваме усещане към колата и правилното време за смяна на скоростта.

Въпреки опита си на пътя можем да се възползваме от едно-две правила. Например, ако двигателят ни върти по-бързо от необходимото за поддържане на равномерна скорост е по-добре да преминем към следващата по-висока предавка. И обратно – ако педалът на газта стои близо до пода, за да поддържа скоростта е по-добре да преминем на следващата по-ниска предавка.

Оборотите за постигане на по-голяма ефективност зависят от двигателя. Обикновено обаче това е скоростта, с която двигателя произвежда най-голям въртящ момент. Така или иначе, най-разумно би било да се възползваме от златната среда – между 1500 и 3000 оборота.

Почти всички автомобили имат предавка, която може да се използва за пестене на гориво. Обикновено това е предавката с най-висок номер – пета или шеста. Тя позволява на двигателя да работи с ниска скорост или на по-ниски обороти в минута, докато колата поддържа същата скорост.

Тоест, ако искаме да спестим гориво е най-добре възможно най-бързо да достигаме до тази предавка и да останем там, докато нямаме нужда от допълнителната мощност на по-ниските предавки.

Безпричинното използване на спирачката трябва да се избягва, защото тя също има способността да увеличава разхода на гориво и да натоварва двигателя.

В този ред на мисли трябва да имаме в предвид, че допълнителните килограми като багаж, използването на парно и климатик, отворените прозорци или таван също водят до разход на гориво.

Но, може би едно от най-важните качества за безопасността и икономията на гориво е наблюдателността на пътя. За да намалим разхода трябва да поддържаме правилната скорост и да не губим инерция. Очевидно обаче това зависи от условията и движението на пътя.

Спокойното шофиране и наблюдателността ни ще ни дадат възможност да видим светофарите на червено, да намалим скоростта и бавно да се придвижим без да се налага да спираме. Ако пък пред нас идва хълм ще имаме възможността да ускорим за изкачването му.