Колко идентични са еднояйчните близнаци?

Сподели с приятели

На пръв поглед еднояйчните близнаци са като клонинги. Те споделят изключителна прилика по между си като същевременно често действат по един и същи начин. Картината става завършена, когато родителите им или самите те се облекат еднакво.

Понякога ни изглежда така сякаш близнаците споделят жестове, мимики и личности. До каква степен е възможно това в действителност? Дали не е просто игра на подсъзнанието ни?

Близнаци

Терминът еднояйчни близнаци всъщност описва тяхното сформиране, а не начина по който изглеждат. Появата на идентични близнаци се приема за монозиготна. Тоест, за да се появят на бял свят монозиготни близнаци имаме нужда от едно (моно) оплодено яйце (зигота).

След зачеването, зиготата се разделя на две и води до развитието на два ембриона. Еднаквият генетичен произход и ДНК, които споделят е в резултат на комбинацията от яйцеклетка и сперма. Причините за този вид побратимяване не са напълно идентифицирани.

Деленето на яйцето по-скоро се приема за неизправност на нормалния процес на развитие. Специалистите не са особено сигурни дали се предава по семейна линия или е по-скоро въпрос на случайност.

Обикновено еднояйчните близнаци споделят дори пола си – или две момичета или две момчета. Но, и тук може да има изключение от правилото, което се дължи на хромозомен дефект.

И, разбира се както можем да предположим, дизиготните близнаци са резултат от оплождането на две яйца от два отделни сперматозоида. Това е напълно възможно, тъй като понякога по време на овулация се освобождават повече от една яйцеклетки.

Дизиготните близнаци също както обикновените братя и сестри, споделят около 50% от генетични си черти.

Идентични ли са?

Въпреки споделените им характеристики от към гени, еднояйчните близнаци са уникални. В действителност няма две личности, които да са напълно еднакви. Това се дължи на различната околна среда в утробата и на разнообразни други фактори след раждането им.

В зависимост от това кога яйцето се разделя е напълно възможно близнаците да не споделят плацента по време на бременността. Ако деленето се случи на по-ранен етап, двата ембриона сформират отделни плаценти. Следователно, деленето на по-късен етап предполага споделяне на плацента.

Нямат идентични пръстови отпечатъци

Зареди изключителната си прилика, на пръв поглед е наистина трудно да различим близнаците по външен вид, маниери и характер. И макар да смятаме, че споделената ДНК води до еднакви пръстови отпечатъци – това съвсем не е така.

Процеса по генериране на отпечатъци не зависи само от ДНК-то. От момента на зачеване до около 6 седмица близнаците имат едни и същи отпечатъци. Те започват да се различават в моментът, в който започнат да се движат и да докосват средата около себе си. Това сформира различни линии по ръката на всеки един.

Различават се по външен вид и поведение

Освен различната околна среда в утробата, идентичността им се повлиява и от външните фактори на околната среда след като се родят.

Тоест, можем да успеем да ги различим по езика на тялото, прическа, лунички или бенки. За целта трябва да бъдем наблюдателни при по близък контакт със тях.

Често измислят свой собствен език

Измислянето на език за комуникация не е присъщо, но е по-характерно при близнаците. В това няма нищо чудно – все пак те са постоянно заедно и се развиват с една и съща скорост. Това е възможно да се случи спонтанно и при бебета, които не са близнаци.

Измисленият език се появява в опита им да се научат да говорят истинският по между си. Той представлява звукоподражателни изрази и обърнати думи.

Понякога са огледални изображения на един на друг

Независимо от броя на бебетата в утробата, те се движат и въртят. Но, когато стане дума за еднояйчни близнаци, те често се развиват един срещу друг. Така се превръщат в буквален огледален образ един на друг.

Ако единият близнак има белег по рождение на лявата ръка, то другия ще има също, но на дясната. Въпреки, че са изключително рядко срещано явление е възможно да се получи и обръщане на орган – например, сърцето да е от дясната страна.

Читатели на мисли

Не можем да твърдим със сигурност, че еднояйчните близнаци четат мисли, но със сигурност през по-голямата част от времето знаят какво мисли другият. Именно това е причината да имат еднакви идеи и да довършват изреченията си.

Идентифицирани от куче

Въпреки различията, които могат да имат често близки, приятели, та дори и родителите им не се справят с идентифицирането на близнаците. Освен различни отпечатъци, близнаците се характеризират и със специфична миризма.

Тук на помощ идват кучетата – благодарение на перфектното си обоняние, те могат без проблем да ги различат.

Има ли фактори, които увеличават шанса да имаме близнаци?

Въпреки, че природата си знае най-добре, някои жени са по-склонни да заченат близнаци.

Един от факторите предразполагащ към раждане на близнаци е възрастта на жената- след трийстата си година нивата на естроген са по-високи в сравнение с по-младите жени. Това стимулира произвеждането на повече от една яйцеклетки наведнъж.

Подпомагащите репродуктивни техники също разчитат на стимулиране на яйчниците, което води до отделяне на повече от едно яйце при овулация.

Смята се, че колкото повече бременности сме имали шансът ни да заченем близнаци се увеличава.