Сълзите са част от живота ни, независимо дали се радваме или страдаме. И понеже, жените сме по-емоционални от мъжете ги водим по брой изплакани сълзи – било то за ден или година.
Плачът се изразява в проливането на сълзи, които идват като отговор на емоционалното ни състояние. Но, от къде идват и как се свързват с емоциите ни?
Сълзите
Очите ни са уникални и както всичко друго в организма ни трябва да бъдат предпазени. Макар да не забелязваме, произвеждаме сълзи всеки път, когато мигаме, за да поддържаме очите чисти и влажни.
Сълзите се сформират в слъзните жлези, които се намират в горните клепачи. Когато мигаме ги разнасяме като тънък слой върху очните ябълки, а от там преминават през мънички сълзотворни канали.
Сълзите ни са коктейл от малко сол, витамини, минерали и ензими, които да се справят с бактериите. Някои сълзи дори имат протеини, които могат да повлияят на емоциите ни.
Забелязваме ги едва, когато се стекат по бузите ни и то само защото каналите, по които се оттичат не могат да се справят с тях.
Защо плачем?
Плачем поради различни причини и с различни видове сълзи. Едно е сигурно – сълзите ни са начин на комуникация, с която тялото ни иска да ни каже нещо или ние искаме да кажем нещо на другия.
Частта от мозъка, която пуска в действие фонтана от сълзи получава сигнали от частта, която контролира емоциите ни спрямо предизвикалата ги конкретна причина.
Например, бебетата плачат, за да ни кажат че са гладни, че имат болки или са уморени. Може би възрастните продължаваме да го правим, защото предизвиква промени в дишането, сърдечната честота и отделянето на хормони, които сякаш свалят натежалия товар, освобождават ни от стреса и ни карат да се чувстваме по-добре.
Плачът ни позволя да покажем на другите своята съпричастност, подкрепа, радост и тъга, за да градим едни по-силни взаимоотношения.
Трите вида сълзи
Като едно истинско чудо на природата, тялото ни произвежда три вида сълзи – базални, рефлекторни и душевни.
Произвеждаме базалните сълзи, за да поддържаме роговицата си подхранена и влажна. Чрез рефлекторните почистваме чуждите частици и пари, които причиняват раздразнения на очите ни.
Емоционалните или душевни сълзи идват в отговор на дадена силна емоция дори, когато се опитваме да ги подтиснем. Всъщност, това са сълзите, които ни правят хора, защото само ние можем да плачем предизвикани от емоциите си.
Карат ни да се чувстваме добре, защото съдържат болкоуспокояващ агент. Възможно е да ги изпитаме дори по време на сън, поради изживяването на твърде силни емоции, които изглеждат доста реалистично.
Идваме на този свят със сълзи! Сълзите – това сме ние. Те са отражение на собствения ни свят – миналото, настоящето и дори бъдещето ни. Te са израз на така добре пазената дълбоко в нас личност.