В първият миг, в който прегърнем новороденото си дете се изпълваме с много любов и всевъзможни въпроси свързани с неговите стъпки в живота. Вглеждайки се в чистите му очи се питаме кога ще пропълзи, ще седне или ще проходи.
И така, замечтани в дълбоките му очи се прокрадва въпросът дали това ли ще бъде цветът на прекрасните очички?
Цветът на очите
Меланинът е тъмен пигмент, чието количество определя цвета на очите. Намира се в ириса, който пък контролирала количеството светлина, която се допуска до окото.
При новородените, пигментацията е все още незавършен процес. Светлите очи са индикация за по-малки количества меланин спрямо тъмните.
С течение на времето, под въздействието на производството на меланин и светлината, която достига до цветните клетки в ириса цветът се променя.
Стандартно процесът трае около шест месеца, но има и случаи в които може да отнеме три години или да приключи чак в зряла възраст.
Можем ли да предположим цветът на очите?
Като цяло, цветът на очите на детето се влияе от този на родителите, но не може да бъде предвиден напълно, защото наследяването е доста сложен процес.
Цветът се контролира от три основни гена, които доминират развитието на кафяв, син и зелен цвят. Всички останали възможни комбинации са непредсказуеми.
Ако двамата родители са с кафяви или сини очи – шансовете и детето да бъде със същия цвят са по-високи. Но, тук отново имаме изключение, което твърди, че ако ние сме с кафяви очи, но някой от нашите родители е със сини, детето всъщност може да има сини очи.
А когато имаме 50 на 50 сини и кафяви – детето ни може да разнообрази палитрата с зелени или лешникови на цвят очи.
Кой цвят е „по-устойчив“?
Единственото, което трябва да имаме в предвид е, че по-светлите очи са по-чувствителни към светлината. Тази чувствителност се дължи на по-малкото количество пигментация от тази при тъмните и не им позволява да блокират ярка или слънчева светлина.
Тоест, когато хората със сини, зелени или сиви очи са изложени на слънчева светлина започват да изпитват умора и примигват два пъти повече.
Кой цвят се променя?
Цветът няма да се промени, ако детето ни има кафяви очи, защото те вече съдържат количеството пигмент, зададен от генетичния код.
Шанс за промяна имат само светлите очи, защото те продължават да произвеждат пигмент, който може да ги потъмни.
Цветът на очите е едно от нещата, които реално не можем да контролираме.Затова нека да се наслаждаваме на времето прекарано с децата ни, защото имат склонността да растат.