Определено сме заети – работа, домакинска задължения, учене и още един куп неща за вършене. Непрестанният водовъртеж на живота ни кара да избираме бързата закуската, някоя салата за обяд и това, което е останало за вечеря.
И да, вече напълно осъзнаваме факта, че сме това, което ядем. Но, някога замисляли ли сме се за температурата на храната? Всъщност тя е също толкова важна колкото и самата храна, която консумираме.
Да, студените ястия определено ни спестяват време, но топлите – са фаворита на тялото ни, защото се усвояват много по-бързо и лесно. Сега най-вероятно се чудите защо. Не е ли по-важна самата храна, отколкото температурата й?
Работата е там, че студената храна е по-трудна за храносмилане, тъй като първо червата трябва да я стоплят до нашата телесна температура преди да бъде усвоена. Така че не само апетитът и настроението ни се възползват от топлата супа, а и тялото ни.
Топлата храна има много по-добър вкус
Безспорен е факта, че топлата храна е много по-вкусна – особено ако все още говорим за топлата супа. Това се дължи на вкусовите рецептори, които се активират, когато ястието е топло и изпращат по-силни сигнали към мозъка.
Топлата храна забавя скоростта на хранене
Животът на бързи обороти ни е научил не само да не обръщаме внимание какво точно хапваме, а дори и да хапваме възможно най-бързо.
Разбира се знаем за ползите от бавното хранене и дъвченето на храна много добре, но уви. Изборът на топло ястие определено ще ни накара да се храним по-бавно. А, това помага на храносмилателната система като й осигурява повече време за усвояване на храносмилателните вещества.
Топлата храна се усвоява по-лесно
Както вече стана ясно, храносмилателната ни система е чувствителна към температури. Тя работи много по-добре с топли храни и напитки, защото не влага допълнителен ресурс, за да смели храната.
Топлинната обработка на храната стартира процеса по разграждане на хранителните вещества, което ще рече че по време на прием те са вече частично разградени. Това от своя страна помага на организма ни за по-бързото и лесно усвояване.
От друга страна, ниската температура на студените ястия шокират храносмилателната ни система и предизвикват усърдната работа на червата, които първо трябва да затоплят храната и чак след това да стартират процеса на разграждане. Всичкият този извънреден труд на организма ни може да доведе до храносмилателна чувствителност и подуване или дискомфорт на корема.
Топлата храна дава повече хранително съдържание
Благодарение на високата температура на ястието, усвояваме по-лесно повече хранителни вещества. Освен това, самото приготвяне на някои храни осигурява по-голямо хранително съдържание, отколкото консумирането им в сурово състояние.
Но, нали някои храни са по-здравословни студени?
Разбира се не казваме, че студената храна е вредна. Все пак така както приготвянето може да повиши хранителната стойност на някои храни, за други може да бъде пагубно.
Храната и приготвяне й си е наука и изкуство. Много плодове и зеленчуци са по-полезни студени, но има и такива като моркова, които варени осигуряват повече каротеноиди, осигуряващи защитни ползи за здравето, а сурови – полифеноли, които подобряват мозъчната функция и храносмилането.
За да постигнем известен баланс между топлите и студените ястия с цел да извлечем максимално хранително съдържание е като се съсредоточим върху техниката на готвене.