Защо обичам да си хапвам нахут

Сподели с приятели

Обичам нахут още от дете, когато не беше толкова известен. През последните години глобалното търсене на храни на растителна основа значително повиши популярността му.

Искаме двойна доза протеини – нахут. Искаме да подсилим хранителната стойност на вечерята си – нахут. Искаме да приготвим вкусна здравословна следобедна закуска – нахут.

Нахут

Култивиран преди повече от 7 000 години, нахутът е сред най-старите бобови растения. Кремавите зрънца се характеризират с ниско съдържание на мазнини и високо – на протеини и фибри.

Съществуват около 90 вида нахут като най-разпространените са Деси и Кабули. Зрънцата на типа Деси са по-малки, по-тъмни и по-грапави, а на типа Кабули – по-едри, по-светли и по-гладки.

Със своя приятен орехов вкус и зърнеста текстура, богатият на протеини, минерали и фибри нахут предлага разнообразни ползи за здравето ни.

Една чаша нахут съдържа около 270 калории, 4 грама мазнини, 10 милиграма натрий, 13 грама фибри и няма никакъв холестерол. Освен това:

  • 15 гр. протеин покриват 30% от дневната стойност (ДС)
  • 2 гр. манган – 85% ДС
  • 280 мг фолат – 70% ДС
  • 0,8 мг мед – 29% ДС
  • 275 мг фосфор – 28% ДС
  • 5 мг желязо – 28% ДС
  • 78 мг магнезий – 20% ДС
  • 3 мг цинк – 18% ДС

Богат на антиоксиданти и витамини като тиамин, ниацин, рибофлавин, витамин А, С, В6, В12 и К.

Ползи

Всички тези полезни хранителни вещества се грижат да осигурят най-доброто за здравето ни.

Загуба на тегло

След като разгледахме хранителната стойност на нахута е почти невъзможно да не споменем, че е идеален за отслабване като намалява общия калориен прием.

Комбинацията от хранителни вещества и минерали поддържа енергията и активността на тялото.Това моментално предотвратява леките закуски между храненията и умората. В същото време, фибрите помагат на тялото да се чувства по-пълноценно и сито за по-дълго време като взаимодейства с хормона на глада и спира отделянето му.

Подобрява храносмилането

Разтворимите и неразтворими диетични фибри подпомагат забавянето на храносмилането в дебелото черво и движението на червата. Консумацията на нахут гарантира редовното движение на червата и премахва спазми, подуване на корема и запек.

Целият този процес осигурява максималното усвояване на храносмилателните вещества и ефективното използване на хранителната им стойност.

Грижа за цялото тяло

Нахутът е богат източник на протеини, които са необходими за растежа, развитието, възстановяването и оздравяването на организма. Като казвам богат нямам в предвид той да бъде основният ни източник.

Контролира кръвното налягане

Един от начините на поддържаме ниско кръвно налягане е като намалим приема на натрий или сол и увеличим приема на калий. Чаша нахут ни снабдява с около 450 мг калий.

Поддържа сърцето ни здраво

Всички витамини и минерали в бобовото растение подкрепят здравето на сърцето. Фибрите понижават нивата на холестерола и намаляват риска от сърдечни заболявания.

Предпазва от рак

Свободните радикали са токсични вещества, които при натрупване в организма могат да повредят клетките и да предизвикат здравословни проблеми като рак.

Нахутът е богат източник на антиоксиданти като полифеноли, бета каротин, фитонутриенти и други. Селенът и бета каротинът действат като антиоксиданти, които намират свободните радикали и помагат да организма да ги премахне.

Грижа за душевното ни здраве

В съдържанието на кремавите зрънца откриваме и микронутриента холин. Той играе важна роля при работата на мозъка и нервната система.

Оказва влияние върху настроението ни, съня ни, ученето и паметта, метаболизма и движението на мускулите. Същевременно помага на организма да се бори с хроничното възпаление.

Укрепва костите

Желязото, цинка, медта, фосфора, калция и магнезия подобряват костната минерална плътност и предотвратяват остеопороза.

Предпазва от анемия

Тялото се нуждае от желязо, за да доставя кислород до клетките си. Ниските нива на желязо могат да доведат анемия характеризираща се със слабост и отпадналост.

Желязото в нахута ни осигурява половин и една пета от дневната нужда на човек. А, витамин С помага на тялото да го абсорбира.

Балансира хормоните

Нахутът съдържа растителните хормони фитоестрогени, които имитират естествения женски хормон естроген.

В тази връзка е изключително полезен за справяне със симптомите на менопауза като топли вълни и промени в настроението.

Крие ли рискове?

Нахутът не трябва да се приема суров тъй като съдържа токсини и вещества, които се усвояват доста трудно от организма. Трудно смилаеми сложни захари има дори във варения нахут и могат да предизвикат газове и дискомфорт.

Ако страдаме от синдрома на раздразненото дебело черво също трябва да имаме едно на ум, защото прием на някои видове фибри могат да го влошат.

В тази връзка, за да избегнем каквито и да било нарушения от нормалното ни състояние е добре да въвеждаме нахута и подобни бобови растения постепенно и в малки количества. Това ще позволи на организма да свикне с тях, а на нас ще ни даде време за реакция и при най-малкия дискомфорт.

Нахутът е лесно достъпен през цялата година, както в сушен вид така и в консервиран. Въпреки, че консервираният вариант предлага удобство от към време съдържа консерванти и сол. Сушеният от своя страна изисква допълнително време за подготовка преди самото готвене.

Ако изборът ни е сушен нахут трябва първо да го сортираме, след това да го измием и накрая да го накиснем от 3 часа до една нощ. По този начин намаляваме времето за готвене и премахваме вредните съединения.