Знаете ли, че пчелният прашец съдържа почти всички хранителни вещества необходими на човешкия организъм да процъфтява? Именно това и причината в някои страни да бъде признат за лекарство.
Пчелният прашец е отговорен за многобройните ползи за здравето на суровия мед. Богат е на протеини, минерали, витамини, мастни кисели, липиди, каротеноиди, биофлавоноиди, ензими, антиоксиданти и други вещества. Всичко това го прави антибактериално, антивирусно и противогъбично средство което облекчава алергиите, намалява възпалението, укрепва капилярите, понижава нивата на холестерола и стимулира имунната система.
Пчелният прашец
Пчелите събират прашец – мъжкото семе на цветята, смесват го с малка доза секрет от слюнчестите си жлези или нектар и го поставят в кошници разположени на задните крака. Събраният прашец се доставя в кошера и се поставя в медени клетки. В момента, в който повърхността на прашец се покрие с тънък слой восък и мед получаваме пчелен хляб. Той служи като основен източник на протеини за колонията.
Усилията спрямо резултата гарантират годишно между един и седем килограма прашец от колония. Тоест, дневно една колония събира между 50 и 250 грама прашец. Обикновено пчелите събират прашец от едно и също растение, но понякога посещават различни видове. Това допринася за различната форма, тегло, размер и цвят на пчелните зърна.
Прашец е пълноценна храна, съдържаща много елементи, които продуктите от животински произход не притежават. Съдържа повече аминокиселини от яйцата, месото и сиренето. Всъщност, почти половината от протеина му е под формата на свободни аминокиселини готови директно да се използват от тялото.
Хранителен профил
Както вече споменахме пчелният прашец има впечатляващ хранителен състав. В една супена лъжица откриваме:
- 16 калории
- малко над 2 грама въглехидрати
- около 0,25 грама мазнини
- над 1 грам протеини
- 250 вида хранителни вещества
Ползи
Безспорно, богатия състав на прашеца от хранителни вещества му печелят названието златен прах. Нека да видим защо.
Облекчава стреса
Пчелният прашец е хранителен тоник, който има способността да удължава живота. Благодарение на тонизиращите му свойства се подобрява осигуряването на кръв към нервната система и умът ни остава по-буден.
Прилив на енергия
Хранителните вещества намиращи се в златния прах го правят чудесен естествен енергизатор. Протеините, въглехидратите и витамините от група В ни помагат да преборим умората повишавайки издръжливостта ни.
Поддържа сърдечно-съдовата система
Нека не забравяме да споменем и големите количества рутин в прашеца. Това е антиоксидантен биофлавоноид, който помага за укрепване на кръвоносните съдове, капилярите, кръвообращението и коригира нивата на холестерола.
Защитава дихателната система
Прашецът има голямо количество антиоксиданти, които имат противовъзпалителен ефект върху тъканите на белите дробове. Това подобрява цялостната работа на дробовете ни и ни предпазва от астма.
Повлиява храносмилателната система
Към всички полезни вещества трябва да включим и ензимите, които подпомагат храносмилането. Те помагат на тялото ни да получи всички необходими хранителни вещества от храната, която приемаме.
Грижа за кожата
Често прашецът се използва за лечение на кожни раздразнения и възпалителни състояния. Витамините и аминокиселините защитават кожата и подпомагат регенерацията на клетките й.
Лекува алергии
Лечението на алергии е възможно, благодарение на способността на пчелният прашец да намалява присъствието на хистамин. Това е веществото, което се смята за един от основните причинители на алергии в организма.
Подсилва имунната система
Повлиявайки чревната флора, златният прах поддържа имунната ни система. Освен това има свойства на антибиотичен тип, който може да помогне на организма да се защити от заразяване с вирус. В допълнение, богатството от антиоксиданти предпазва клетките от вредното окисляване на свободните радикали.
Проблеми с безплодие
Пчелният прашец възстановява и стимулира функцията на яйчниците. Освен това е и чудесен афродизиак.
Проблеми с простата
Прашецът може да се използва като средство за намаляване на възпалението, за да се спрат честите позиви за посещаване на тоалетната.
Странични ефекти
Разбира се, за да бъдем напълно спокойни че използваме чист пчелен прашец е най-добре по възможност да го взимаме от пчелар. Но, ако случаят не е такъв можем да се натъкнем на прашец пълен с вредни съставки.
За да преценим до някаква степен качеството на продукта можем да го тестваме като сложим едно гранула прашец под езика. Качеството е добро ако се разтапя нормално и без особени усилия от наша страна.
Ако сме алергични към пчелни ужилвания или мед трябва да избягваме и пчелния прашец. Ако усетим каквото и да било неразположение като замаяност, сърбеж, обрив, подуване или проблеми с дишането трябва незабавно да спрем приема.
Златният прах не се препоръчва и при бременност, защото може да има стимулиращ ефект за матката.
Как да го приемаме?
Включването на пчелния прашец в менюто ни всъщност е изключително лесно. Можем да го добавим смлян към салати, смутита, ястия, печива или десерти. Можем и да го разтворим в мед, вода, кисело мляко или сосове.
За профилактичен прием е най-добре е да се разтвори в кисело мляко и да се приема по една чаена лъжичка три пъти на ден или по една супена сутрин на гладно.