7 факта за кръвта

Сподели с приятели

Кръвта е едно от най-важните вещества в света. Без нея нищо в тялото ни не може да стигне до мястото, където трябва да бъде. Поддържа ни живи доставяйки кислород до клетките ни и отстранявайки отпадните продукти.

Въпреки технологично развития ни свят, в който живеем не можем да създадем кръв изкуствено, защото това е работа на тялото ни. Червените кръвни клетки започват живота си в костния мозък.

Кръвта

Седем дни след създаването си червените кръвни клетки се освобождават в кръвта, за да започнат същинската си дейност. Благодарение на сърцето всяка една клетка прави пълен цикъл в тялото ни за около 30 секунди. Средно всяка кръвна клетка циркулира над 100 дни преди да бъде заменена от нова.

Специалната съединителна тъкан се състои от червени и бели кръвни клетки, тромбоцити и плазма. Червените кръвни клетки, наричани още еритроцити съставляват повече от половината от кръвта ни. Те пренасят кислород от белите ни дробове до тъканите и връщат въглеродния диоксид обратно.

Левкоцитите са белите кръвни клетки и съставляват по-малко от 1% от общата ни кръв. Основната им функция е да се борят с инфекцията. Продължителността на живота им варира от часове до години. Има три вида бели кръвни клетки – лимфоцити, гранулоцити и моноцити, които отговарят за различни неща.

Лимфоцитите изграждат имунната ни система. Различните видове гранулоцити отговарят за имунната реакция на тялото спрямо гъбични, бактериални и паразитни инфекции. А, моноцитите от своя страна се разграждат и отстраняват мъртвите клетки и чуждите организми.

Тромбоцитите са малки кръвни клетки, които помагат на тялото ни да образува съсиреци, които да спрат кървенето. Продължителността на живота им е между девет и дванайсет дни.

Бледожълтата течна част от кръвта ни наречена плазма представлява малко над половината от нея. Състои се от протеини, липиди и вода. Играе ролята на транспортьор, който премества хранителните вещества, вода, минерали, хормони и лекарства от и до различни органи. Освен това пренася и отпадъчните продукти към бъбреците.

Интересни факти

Обемът на кръвта е различен за всеки човек спрямо пол, възраст и други фактори. Но, средно човешкото тяло съдържа около шест литра кръв, което се равнява на около 8% от телесното тегло.

Телата ни имат резервоари за кръв, която не е част от кръвния поток. Но, при нужда кръвта се освобождава, за да се увеличи обема на циркулиращата кръв.

Кръвта не е само червена

Цветът на кръвта варира в зависимост от вида на дихателния пигмент за пренасяне на кислород през кръвоносната система до клетките.

При нас хората кръвта е червена, защото пигментът е протеин. Но, при паяците, октоподите, калмарите и някои членестоноги е синя, защото пигментът е мед.

Белите кръвни клетки са необходимост за бременността

Важността им не произтича само от факта, че се грижат за имунната ни система, а и зареди специалните бели кръвни клетки наречени макрофаги. Тези така необходими клетки са разпространени в тъканите на репродуктивната система и без тях не може да настъпи бременност.

Макрофагите подпомагат развитието на мрежата от кръвоносни съдове в яйчника и така засилват производството на хормона прогестерон.

Виждали сме белите кръвни клетки

Всъщност странните бели точки, които виждаме да витаят наоколо когато погледнем към небето са бели кръвни клетки.

Червените кръвни клетки нямат ядро

Вместо ядро, червените кръвни клетки имат стотици милиони хемоглобинови молекули.

Кръвта съдържа злато

Освен цинк, хром, желязо, манган, мед и други, кръвта ни съдържа и малки количества злато – 0,2 милиграма.

Капилярите изхвърлят отломки в кръвта

Клетките в капиляра се развиват и ограждат отломките от калциева плака, съсиреци или холестерол. След това капилярната стена се отваря и изтласква запушването от кръвоносния съд.

С течение на възрастта процесът се забавя и неотстраненото запушване може да доведе до недостиг на кислород и увреждане на нервите.

UV лъчите намаляват кръвното налягане

Умереното излагането на слънце повишава нивата на азотен оксид в кръвта, който регулира кръвното налягане чрез намаляване на тонуса на съдовете. Това намалява шансовете за развитие на инсулт или сърдечно заболяване.