Да опознаем прилепите

Сподели с приятели

Когато стане въпрос за прилепи си представяме малки страховити и призрачни същества. Те обаче са доста важен вид, който допринася за екосистемата ни от опрашване на плодове, медицински чудеса, до ядене на насекоми.

Прилеп

Съществуват повече от 1300 вида прилепи, които се делят предимно на три групи. В едната група са големите прилепи, които се хранят с плодове, в другата са малките, които се срещат по целия свят и в последната група са трите вида, които се хранят с кръв.

Прилепите са като котки, защото във времето в което не спят и не се хранят се почистват. Някои прилепи са самотни, а други създават колонии с над един милион индивида.

Те живеят предимно в пещери, пукнатини и изоставени сгради. Тъй като зимата не е техния сезон, много от тях мигрират, други презимуват, а трети преминават в зимен сън.

Прилепите могат да раждат само по едно прилепче на година, а майката го разпознава сред милион подобни чрез уникалните звуци и миризма.

Могат да летят

Прилепите са единствените бозайници, които могат да летят. Това се случва благодарение на изключително бързото усвояване на храната, което им позволява да запазят теглото си.

Могат да виждат

Всъщност, прилепите виждат по-добре и от нас. Просто по-малките видове прилепи използват предимно ехолокацията, за да се ориентират.

Имат изострен слух

Видовете, които използват ехолокацията имат изключително добър слух. Те издават звуци, които се удрят в обектите по пътя им и връщат ехо обратно към прилепите.

Благодарение на ехото, прилепите установяват за части от секундата колко голям е обекта, с каква скорост се движи, колко е далеч и каква е текстурата му.

Опрашват растения

Трябва да отдадем необходимата почит на прилепите, защото те разпространяват семената на ядки, банани, смокини, манго, авокадо и какао.

Вдъхновяват медицината

Някои лекарства съдържат в състава си растения, за чието оцеляване са отговорни прилепите. Освен това, изследванията върху прилепи са довели до напредък във ваксините.

Не всички висят с главата на долу

По-голямата част от прилепите висят с главата надолу, което им помага да наберат скорост от падането, когато решат да полетят.

Но има и такива, които не го правят, защото имат всмукателни подложки на крайниците си, с които се придържат към листа и други подобни.

Имат пъпчета

Както знаем, почти всички бозайници имат пъпчета, зареди пъпната връв на майката. Прилепите не са изключение.

Екскрементите им се използват за наторяване

Екскрементите им се наричат гуано и имат високо съдържание на калиев нитрат, известен още като селитра. Гуано е изключително полезен за торене, има способността да запазва вкаменелост и може да се използва за направата на барут и взривни вещества.

Има кръвосмучещи прилепи

Този вид прилепи се храни с кръв и не изкарва повече от два дни без храна. Те търсят спящи жертви, за да могат да хапят необезпокоявани. Те използват зъбите си, за да направят рана и после с език приемат кръвта.