Хуморът като основно житейско умение

Сподели с приятели

На въпроса „Какво търсим в един партньор?“ една от челните позиции се заема от много добро чувство за хумор. Но, кой може да каже кое е смешно и кое не?

Най-вероятно сме попадали в ситуация, в която една добра шега, игра на думи или остроумие разделя мнението на хората. Именно за това при намирането на партньор не е важно само да е налице чувството за хумор, а и да бъде споделено. Смеем ли се на едни и същи неща? А, може би с половинката ни не се смеем на шеги, на които се смеем с приятели?

Хуморът

Чувството за хумор е едно критично житейско умение, което в действителност подобрява психическото и физическото ни здраве, насърчава лидерските ни качества, повишава привлекателността ни и поддържа стабилни и трайни взаимоотношения. В трудни моменти, той е глътка слънчев дух, пред която всички трудности отстъпват, а недоволствата и раздразненията отпадат.

И така, какво всъщност е хуморът? Най-общо казано, той е тенденцията на преживяванията да ни забавляват и да предизвикват смях. Смята се, че терминът произлиза от хуморалната медицина на древните гърци. Според нея балансът на течностите в тялото наречени хумори контролира здравето и емоциите.

Така или иначе, всички култури и възрасти по един или друг начин реагират на хумора. Повечето от нас се смеят и забавляват на разнообразните шеги и закачки, но съществуват и хора, които нямат чувство за хумор. За тях това усещане и поведение е по-скоро странно и необяснимо.

В крайна сметка личният вкус определя до каква степен намираме дадено нещо за хумористично спрямо култура, ниво на образование, географско положение, възраст, интелигентност и контекст.

Ползите от доброто чувство за хумор

Първото нещо, което изниква в главите н, когато чуем думата хумор е смехът. Представяме си как споделяме заедно всички малки и големи шеги, които изпълват въздуха с искрен, звънлив смях.

Смъква напрежението

Почти е невъзможно да останем ядосани на някой, който ни разсмива. Опитайте! Именно за това съществува и схващането, че смехът, както и прозявката е заразен.

Хуморът предизвикал смях смъква нивата на кортизола, който е основния виновник за стреса, което пък от своя страна води до лекота и успокоение. Хуморът и смехът в комбинация са чудесен начин за справяне с депресивни състояния.

Насърчава приятелства

Всички приятелства и взаимоотношения по принцип стъпват на здравата основа от еднакви или допълващи се възгледи. Следователно, смехът на едни и същи неща насърчава топлината на чувствата, близостта и чувството на удовлетвореност.

Освен това, на подсъзнателно ниво приемаме усмивката и смехът като знак за добра воля. Кой не би искал да разговаря с човека, чията усмивка грее?

Подсилва имунитета

След като вече сме се освободили от стреса и депресията, тялото ни продължава да работи нормално, което позволява подсилване на имунната система. Или казано на кратко, можем да приемем чувството ни за хумор като имунната система на ума.

Какво по-хубаво от това да сме здрави и засмени?

Подобрява дишането

Хубавият, дълбок, коремен смях можем да оприличим на тренировка, защото повишава пулса, консумацията на кислород и дихателната честота. Тоест можем да забравим тренировките ако успяваме да се смеем по половин или един час на ден.

Успокоява болка

Нека си спомним за последния път, в който сме имали някаква болка, за която все едно сме забравили по време на смях. Знам, че може да е било само веднъж, но се е случвало на всеки.

Смехът има способността да облекчава макар и за момент болката в тялото.

Можем ли да култивираме чувство за хумор

Разбира се, както всичко друго в живота можем да култивираме или усъвършенстваме чувството си за хумор само и единствено ако имаме желание. Ако държим да оставим радост и усмивки в другите е добре да се насочим към добрия, стимулиращ хумор дори, когато искаме да кажем истината.

Агресивният хумор под формата на подигравки с цел омаловажаване на другия и действията му имат точно обратния ефект на дискутираните по-горе позитиви.

Всяко едно нещо, човек или място, което ни носи радост, усмивка, щастие или смях е полезно за тялото, за ума и за душата. Чувството на общо благоденствие, независимо от причината ни озарява и изпълва с енергия, която засища и подсилва тялото.