Как да активираме хормоните на щастието?

Сподели с приятели

Крайната ни цел е винаги постигане на щастие. Преследваме го ежесекундно без да си дава сметка, какво всъщност ни прави щастливи. Част от дните ни са изпълнени с безкрайно щастие, а други – с тъга. Каква ли е тайната?

Хормони на щастието

Истината е, че щастието ни се основава на различни химикали или хормони, които постоянно се отделят в мозъка ни. Нивата на серотонин, допамин, ендорфин и окситоцин – хормоните на щастието влияят на начина, по който изпитваме щастие и изживяваме дните си.

Хормоните регулират всичко в организма ни като започнем от щастието, метаболизма, стреса, реакциите при нараняване и стигнем чак до възпроизвеждането. Те поддържат психическото и физическото ни здраве, казвайки ни от какво точно и кога имаме нужда.

Хормоните са химикали, които се произвеждат от различни жлези в тялото ни. Основната им функция е да комуникират и предават информация до жлезите или органите. Нивата им варират през целия ден – приливът на определен хормон може да ни приспи, да ни натъжи или да ни подсети, че сме гладни.

Производството и освобождаването на хормоните се контролира от ендокринната система. Тази мрежа от жлези се простира по цялото ни тяло, а хормоните се обработват от хипофизната жлеза в мозъка ни.

Хормоните на щастието се грижат за удоволствието, настроението, облекчаването на болката и създаването на взаимоотношения. Добрата новина е, че те са отражение на средата ни – упражнения, храна, бактерии в червата и взаимоотношения. Настроението ни зависи само и единствено от нас и избора, който правим всеки ден.

Серотонин

Серотонинът регулира настроението, сексуалния нагон, съня, мозъчната функция и апетита. По-голямата част от него се произвежда от специфични бактерии, които се стимулират от многобройните микробни клетки в дебелото черво.

Може би от там идва идеята, че ние сме това, което ядем. Диетата ни определя психичното ни благополучие. Тази с растителни храни, богати на фибри, с месо и мазнини в умерено количество предразполага към повече бактерии, отколкото тази с бързи и рафинирани храни.

Упражненията и редовната физическа активност също повишават нивата на серотонин. Повишеното настроение гарантира намаляване на депресията, стреса и тревожността. Освен това, физическата активност повишава микробиома на червата.

Серотонинът се освобождава, когато се свързваме с другите на дълбоко човешко ниво, а не когато купуваме разни неща. Даването на други отвъд собствената ни полза се отплаща в хормон, който ни прави щастливи.

Допамин

Допаминът ни поддържа живи, концентрирани и щастливи. Като ключов елемент за редица дейности в организма ни като вземане на решения, памет и репродуктивно поведение, дисфункцията на допаминовата система може да доведе до тежки състояния.

Той играе ролята на мотивация и се освобождава непосредствено преди да консумираме храна, секс, направим нещо за себе си или изпълним задача. Освен това, той е част от системата за възнаграждение на мозъка и ни кара да се връщаме отново за още хубави преживявания. С други думи, допаминът е отговорен за зависимости като хазарт, алкохол и наркотици.

Постигането на желанията ни, независимо колко малки са те като обуването на нови обувки освобождава допамин, който ни кара да се чувстваме добре. Именно за това всяка една стъпка, която ни приближава до нещо силно желано ни носи радост и спокойствие.

За да поддържаме добри нива на домапин имаме нужда от упражнения, любима музика, танци, слънце, може би масаж или медитация – всяко нещо, което ни зарежда, отнема стреса и ни кара да се усмихнем, въпреки всичко.

Ендорфин

Ендорфините взаимодействат с рецепторите в мозъка ни като намаляват болката и предизвикват еуфорично усещането в тялото ни. Те са като болкоуспокоителни, които ни карат да се чувстваме в разцвета на силите си след зареждаща тренировка.

Хормонът на удоволствието – допамин се отделя, когато ендорфините се свържат с рецепторите на нервната система. Тоест, всякакъв вид физическа активност било то фитнес, йога или танци, смях, гледане на комедия или похапване на черен шоколад освобождава идеалния микс от допамин и ендорфини – щастие и еуфория. Как да не летим от удоволствие?

Ендорфините се считат и за главните виновници, които ни подтикват да поемаме рискове. Така че всяко нещо, което е извън зоната ни на комфорт ще поддържа добри нива на хормона – скачане с бънджи, скално катерене и каране на колело.

Окситоцин

Окситоцинът или по-известен като хормон на любовта е изключително мощен невротрансмитер в мозъка, който регулира репродуктивния процес и социалното взаимодействие. Този хормон на усещането повлиява центровете за удоволствие в мозъка и помага на ума да се успокои.

Хормонът се освобождава при физически контакт като прегръдка, ръкостискане или целувка от човек или домашен любимец. Мисля, че всички сме наясно как да поддържаме добри нива на хормонът на любовта. Нека не забравяме за силата и магията на физическия контакт в социално дистанцирания ни свят по пътя към щастието.

За живот изпълнен с истинско щастие имаме нужда от балансиран коктейл от четирите хормона.