Странностите на паяците

Сподели с приятели

Мигнем ли за миг и тях вече ги няма! Да, не е нужно да ги обичаме, но бихме били много по-зле без екологичните ползи, които паяците ни осигуряват.

Независимо дали сме арахнофили – хора, които ги обичат или арахнофоби – които не ги обичат е добре да ги опознаем. Все пак те са навсякъде.

Паяците

И въпреки, че това звучи доста стресиращо, те наистина са навсякъде около нас. Радостната новина в случая е, че през по-голямата част от времето те се крият в някоя пукнатина и си гледат тяхната работа.

Тези странни същества се различават по форма и размери като всеки се характеризира със свой собствен стил и особености. Известните до момента паяци надхвърлят 45 000 различни вида. Но, не бих се учудила ако открият и нови.

Паяците са част от групата на паякообразните, които са безгръбначни животни от типа членестоноги. Независимо от вида на паяка, всички имат по осем крака, а телата им са изградени от две части.

В предната част наречена цефалоторакс или казано по-просто главогръд се намират очите, краката, зъбите и палците. Паяжинната жлеза се намира в задната част наречена корем. Предната и задната част са съединени с помощта на тънко стъбълце, което играя ролята на кръст.

По-голямата част от паяците имат по осем очи, но в действителност има и такива с по шест и по-малко. Независимо от броя на очите им, едно е сигурно – те винаги са четен брой.

Толкова ли са странни всъщност?

В света има няколко паякообразни, чиято отрова може да причини рискови усложнения за здравето ни. Всички видове имат отрова, но не достатъчно силна, за да причинява щети. За съжаление, не е достатъчно силна и за да ни превърне в Спайдърмен.

За какво им служи отровата?

Паяците използват отровата си, за да улавят плячката си. Тези специални венозни жлези се намират в близост до зъбите им и са свързани с тях чрез малки канали.

При опит за ухапване мускулите около тези жлези се свиват изтласквайки отровата през зъбите. В следствие на което жертвата се парализира.

Как правят коприна?

Коприната на паяците започва своя път от копринените жлези. Тя представлява воднист гел от дълги протеинови нишки, който се насочва надолу към постепенно стесняваща се тръба.

Поради стеснението на тръбата към сместа се нанасят допълнителни покрития, които осигуряват водоустойчивост и лепкавост. Гелът се втвърдява, когато се разтяга, а не се изтласква.

Така наречения акумулатор от копринени жлези произвежда богата гама от влакна. Всеки вид влакно има специфични свойства в зависимост от целта на използване – за примка, влачене или пашкул за яйца.

С какво се хранят?

Болшинството от паяци се хранят с насекоми и други безгръбначни. Сред тях обаче има и месоядни, които могат да ловят и гръбначни животни като птици.

Женските имат по-голям апетит, което не е добре за мъжките. За тяхно съжаление, някои женски видове паяци изяждат мъжките преди, по време или след копулация.

Как се хранят?

Паяците превръщат храната в течна форма, тъй като не могат да я храносмилат твърда. За целта отделят храносмилателни ензими върху жертвата, които разграждат тъканите й.

Какъв цвят е кръвта им?

Паяците имат синя кръв поради факта, че молекулата с която кислорода се свързва съдържа мед, докато при нас хората тя съдържа желязо.

Как ловуват?

Повечето паяци използват паяжина, за да уловят плячката си. Има обаче и паяци, които не правят паяжини.

Видът вълчи паяци дебнат и улавят плячката си, а скачащите паяци, които се славят с много добро зрение и бързо придвижване просто се нахвърлят на жертвата.

Колко добре виждат?

И като заговорихме за зрение, няма как да не се зачудим виждат ли добре с толкова много очи. Интересното при тях е, че едната част от очите създава изображенията, а другата част разпознава само сянка и светлина.

Въпреки това обаче не могат да виждат в далечината. Късогледството при тях не е особен проблем, защото те чакат плячката си да попадне в паяжината или я дебнат.

Макар че не могат да виждат много добре, те слушат света около тях използвайки вибрациите във въздуха, земята, паяжините или повърхността на водата.

Как се движат?

Паяците имат странни мускули, които могат да прибират краката навътре, но не могат да ги изпъват отново. И за да бъде превъзмогнато това препятствие, паяците изпомпват водниста течност в краката си и успяват да ги изтласкат.

Когато паяк умре краката му са свити навътре, защото не се разпределя течност.

Колко новородени имат?

Женските могат да снесат до 3 000 яйца, които се развиват в една или повече копринени торбички. Грижата за малките зависи от вида на паяците, защото някои женски умират малко след снасянето.

И като едни изключително тактични животни

Паяците помагат не само на околната ни среда елиминирайки насекомите, които иначе биха навредили на градините ни, но и не оставят следи след себе си.

Какво имам в предвид ли? Когато паяк реши да направи нова паяжина, той навива старата на топка. Някои видове паяци изяждат въпросната топка след като я втечнят с помощта на сокове, които отделят.